Rok szkolny 2013/2014

15.07.2014r.

Półkolonia w Zespole Szkół w Baniosze 2014

Już po raz szósty od 30 czerwca do 11 lipca w naszej szkole odbyła się półkolonia. Wzięło w niej udział 45 dzieci ze szkoły podstawowej. Pogoda dopisywała więc wszystkie wycieczki i inne atrakcje odbywały się według planu. Pierwszego dnia wybraliśmy się na basen w Górze Kalwarii. Starsze dzieci doskonaliły umiejętności pływackie, a maluchy bawiły się w brodziku. Pływalnię w Górze Kalwarii odwiedziliśmy po raz drugi 8 lipca. Wtedy to po kąpieli ćwiczyliśmy tężyznę fizyczną na siłowni „pod chmurką”. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne prowadzone przez plastyka z firmy Edulandia. Dzieci wykonały piękne zakładki do książek i „niezatapialne” breloczki do kluczy. Największy entuzjazm wśród uczestników półkolonii, zarówno tych najmłodszych jak i personelu wzbudziły warsztaty afrykańskie prowadzone przez Rickey Liona, artystę pochodzenia afrykańskiego. Koloniści poznali instrumenty muzyczne – kisakasaka, balafon, djembe, likembe, lokole, conga, ngoma, darabucha, gadający bęben. Temperatura na dworze oraz gra na bębnach, plemienne pieśni i tańce pozwoliły poczuć atmosferę Afryki. Z gorącego lądu przenieśliśmy się na morza i oceany, aby poznać pieśni pracy uprawiane na żaglowcach – szanty.
Podczas półkolonii nie było czasu na nudę. Ciekawe wycieczki dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń. W Bałtowie podziwialiśmy świat sprzed milionów lat. Oglądaliśmy naturalnej wielkości dinozaury i inne prehistoryczne stworzenia oraz nauczyliśmy się jak odróżnić dinozaura roślinożernego od mięsożernego. Morskie potwory zamieszkujące oceany wiele milionów lat temu oglądaliśmy w Prehistorycznym Oceanarium. Mocnych wrażeń dostarczył film 5D. Zwyczaje dzikich zwierząt poznawaliśmy podczas przejażdżki schoolbusem. Mogliśmy przyjrzeć się im z bliska. Na koniec dnia oddaliśmy się zabawie w Bałtowskim Parku Rozrywki. Bardzo interesująca była też lekcja w Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. „Starszaki” poznawały zwyczaje królewskie oraz „szyły” szlacheckie stroje, a maluchy zwiedzały pałac i wybrały się na przejażdżkę królewską karetą. Jak podróżowano na przełomie XIX i XX wieku dowiedzieliśmy się podczas przejażdżki zabytkową kolejką wąskotorową. Ciuchcią pojechaliśmy do Miasteczka Westernowego w Runowie. Tam zamieniliśmy się w prawdziwych kowboi. Rzucaliśmy lassem i podkową, strzelaliśmy z łuku, wypłukiwaliśmy złoto, sprawdzaliśmy swoją sprawność fizyczną na indiańskim torze przeszkód. Powożenia wozem zaprzężonym w konie nauczyliśmy się w gospodarstwie agroturystycznym „Gajówka”. W ruinach Zamku Książąt Mazowieckich obejrzeliśmy wystawę maszyn oblężniczych. Podziwialiśmy ich konstrukcję i dowiedzieliśmy się do czego służyły. Poznaliśmy historię zamku. Warszawskie ZOO to nieodmiennie cel wielu wycieczek. Także i my odwiedziliśmy Miejski Ogród Zoologiczny, w którym starsze dzieci wraz z panią przewodnik oglądały zagrożone gatunki zwierząt, a młodsze uczyły się jak prawidłowo sprawować opiekę nad zwierzętami. W „Wodnej Krainie” w Wildze zażywaliśmy słonecznych i wodnych kąpieli, graliśmy w różne gry, a na koniec odwiedziły nas postacie z filmu Pingwiny z Madagaskaru. W zaczarowany świat bajek przenieśliśmy się podczas seansów filmowych w Cinema City. Obejrzeliśmy film pt. „Czarownica” i „Gang Wiewióra”.
Półkolonie zakończyły się uroczystością podsumowania, podczas którego dzieci zaśpiewały wybrane przez siebie piosenki. Zaprezentowano zdjęcia, które stanowią bogate archiwum tegorocznych półkolonii. Nie zabrakło także wzajemnych podziękowań za mile spędzone 2 tygodnie wakacji. Niespodzianką były słodycze i zabawy na zjeżdżalni wiking, którą rozstawiono na boisku szkolnym.
Półkolonie umożliwiły dzieciom zabawę i integrację w grupie, pod opieką nauczycieli naszej szkoły, pozwoliły zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia, dostarczyły wielu pozytywnych wrażeń. Dzieci i ich rodzice wyrażali swoje zadowolenie z takiej formy wypoczynku.



27.06.2014r.

Pożegnanie klas szóstych szkoły podstawowej

„Tyl­ko pra­ca da­je okazję od­kryć nam nas sa­mych,
po­kazać to, czym nap­rawdę jes­teśmy,
a nie tyl­ko to, na co wygląda­my.”
Joseph Conrad

27 czerwca 2014 roku o godzinie 12.00 w Zespole Szkół
w Baniosze odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego klas szótych szkoły podstawowej. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców: Anny Zięby
i Roberta Michoty oraz Pana Dyrektora Dariusza Słapka przygotowali przedstawienie, w którym nie zabrakło sytuacji zabawnych, wywołujących wśród publiczności uśmiech. Po raz kolejny nasi szóstoklasiści udowodnili, że są weseli, spontaniczni
i pełni pozytywnej energii. Swoim pokazem umiejętności tanecznych bez problemu wprowadzili w wakacyjny nastrój wszystkich zgromadzonych na sali gości.
Na zakończenie nie zapomnieli podziękować również wszystkim, których spotkali na drodze swojej dotychczasowej edukacji: nauczycielom, wychowawcom, dyrekcji, wszystkim pracownikom szkoły no i przede wszystkim rodzicom.
Życzymy naszym absolwentom szkoły podstawowej słonecznych, radosnych i pełnych przygód wakacji oraz powodzenia w gimnazjum!

Anna Zięba



27.06.2014r.

Zakończenie roku szkolnego
klas 0–3 szkoły podstawowej











27.06.2014r.

Zakończenie roku szkolnego
klas 4–5 szkoły podstawowej
i 1–2 gimnazjum

27 czerwca uroczyliście zakończyliśmy kolejny rok nauki w Zespole Szkół w Baniosze. Tegoroczną akademię wypełnił Wakacyjny Koncert Życzeń.
W stronę Dyrekcji, nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły popłynęły szczere słowa podziękowania i wdzięczności.
Do życzeń i dedykacji dołączony był upominek muzyczny. O tak miłą i sympatyczną oprawę zadbali uczniowie klas pierwszych z wychowawczyniami: p. A. Sałańską i p. A. Wasilewską.
Naszym drogim uczniom, Dyrekcji i nauczycielom życzymy wspaniałych wakacji. Niech będzie to czas spędzony mądrze i wartościowo!



26.06.2014r.

Uroczystość pożegnania klas trzecich gimnazjum

Zakończenie swej edukacji
w Zespole Szkół w Baniosze klasy III gimnazjum, jak co roku, miały bardzo uroczyste. Uczniowie przy dźwiękach poloneza wkroczyli na salę wprowadzając wszystkich
w podniosły nastrój. Nie bez przyczyny w późniejszym przedstawieniu określili się mianem najprzystojniejszych chłopaków
i najpiękniejszych dziewcząt w gimnazjum. Część artystyczna miała formę żywego obrazu. Młodzi artyści wykorzystując sceniczny ruch opowiadali widowni o swoich sukcesach, obawach i marzeniach. Wykazali przy tym niemały talent aktorski. Wzruszającym i pełnym emocji momentem były podziękowania uczniów skierowane do obu wychowawczyń.
Prezentacja tych osób, które dzięki swej postawie i pracy zasłużyli by być wpisanymi do Złotej Księgi to moment bardzo ważny dla wszystkich. W tym roku zostaną w niej umieszczone kolejne siedem nazwisk. Brawami zostali uhonorowani również ci, którzy otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem i nagrody podsumowujące całe trzy lata pracy w szkole.
Na zakończenie zabrali głos: pan burmistrz – D. Zieliński, ksiądz proboszcz – R. Pękacki, dyrektor szkoły – D. Słapek i przedstawicielka rodziców – p. B.Machnikowska.
Wszyscy gratulowali absolwentom i życzyli sukcesów w dalszej nauce.



24.06.2014r.

Wizyta Małgorzaty Kożuchowskiej

W ostatni wtorek roku szkolnego 2013/2014 naszą szkołę odwiedziła Pani Małgorzata Kożuchowska, polska aktorka filmowa i teatralna, najbardziej znana z ról w serialach takich jak „M jak miłość”, „Prawo Agaty” oraz „Rodzinka.pl”.
Pani Małgosia to bardzo miła
i sympatyczna osoba. Pozdczas spotkania udzieliła wywiadu przeprowadzonego przez uczniów naszej szkoły: Agnieszkę Machnikowską i Jana Sierszułę. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym interesowała się w czasach szkolnych, w jaki sposób została aktorką, oraz co jest Jej pasją na co dzień.
Wizyta ta na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.

Anna Zięba



20.06.2014r.

Dzień Sportu

20 czerwca to Dzień Sportu
w naszej szkole, przygotowany przez zespół wychowania fizycznego i przewodniczącą zespołu edukacji wczesnoszkolnej. Panie z klas I–III dla swoich podopiecznych opracowały,
w ramach współzawodnictwa, różnego rodzaju gry i zabawy,
w których dzieci miały możliwość wykazać się swoją skocznością, zwinnością, szybkością i umiejętnością równowagi.
Motywem przewodnim w klasach starszych było bicie i ustanawianie nowych rekordów w najstarszej dyscyplinie sportu, opartej na naturalnym ruchu człowieka – lekkoatletyce. Na nowym obiekcie sportowym uczniowie mogli się zmierzyć ze sobą w podstawowych dyscyplinach lekkiej atletyki: biegach sprinterskich: 60m, 100m, biegach średnich: 600m i 1000m, skoku wzwyż, skoku w dal oraz rzutach: piłką lekarską i palantową. Rywalizacja była czasami zacięta, ale zgodna z zasadą „fair play”. Zwycięzcy zostali obdarowani słodyczami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

Ustanowione rekordy:
bieg na 100 m chłopców – Łukasz Jaworski kl. III gimnazjum
bieg na 100 m dziewcząt – Karolina Koniarska kl. II gimnazjum
rzut piłką lekarską chłopców – Maciej Szymański kl.III gimnazjum
skok w dal chłopców – Tomasz Wrochna kl. III gimnazjum
skok wzwyż dziewcząt – Weronika Adamska kl. V
bieg na 60 m dziewcząt – Aleksandra Piwek kl. V
bieg na 60 m chłopców – Szymon Borowiecki kl. VI



9.06.2014r.

Spotkanie z ratownikiem

W poniedziałek 9 czerwca roku szkolnego odwiedził nas w szkole pan Wojciech Kochański, instruktor nauki pływania
i ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Podczas tej wizyty uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum zapoznali się z zasadami bezpiecznego korzystania z wodnych atrakcji lata. Pan ratownik opowiedział nam, kiedy, gdzie i pod jakimi warunkami możemy się kąpać, uświadomił niebezpieczeństwa związane z nieodpowiedzialnym korzystaniem z atrakcji wodnych, a także przypomniał numery telefonów alarmowych oraz znaczenie podstawowych znaków pojawiających się przy zbiornikach wodnych i kąpieliskach. Podczas tego spotkania pan ratownik zaprezentował też procedury związane z ratowaniem życia zarówno osoby dorosłej, jak i dziecka. Wszystko to po to, abyśmy wszyscy cali i zdrowi wrócili do szkoły po wakacjach :)

Anna Zięba



9.06.2014r.

Dzień Rodziny

Dnia 28 maja 2014 r. odbył się program artystyczny pod tytułem „Koncert życzeń dla Mamy
i Taty”.
W atmosferę rodzinnego ciepła wprowadzili nas uczniowie klasy Ia i Ib. Rodzice z uśmiechem
i dumą oglądali występy swoich pociech. Pod czujnym okiem
p. Eweliny Płatek i p. Elżbiety Jakubiak wychowankowie wcielili się w postacie z różnych bajek, które w ciekawy sposób składały życzenia zgromadzonym na sali Rodzicom. Podczas uroczystości prezentowali swoje umiejętności aktorskie, wokalne i taneczne. Na koniec uczniowie zaprosili do obejrzenia galerii portretów oraz wręczyli własnoręcznie wykonane drzewka szczęścia. Atmosfera była serdeczna i mila.



6.06.2014r.

Liga lekkoatletyczna

Dnia 19.05.2014 roku na stadionie w Lesznowoli odbyły się GMINNE i POWIATOWE MISTRZOSTWA
w LEKKOATLETYCE DZIEWCZĄT – LIGA LEKKOATLETYCZNA, przeprowadzone w ramach XVI MAZOWIECKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ.

Szkołę reprezentowały następujące uczennice :

klasa III:
1. Weronika Modelska / bieg na 100 m, sztafeta 4 x 100 m /
2. Dominika Warda / bieg na 200 m, sztafeta 4 x 100 m /
3. Adrianna Statkowska / bieg na 400 m, sztafeta 4 x 100 m /
4. Natalia Czarnota / pchnięcie kulą 4 kg, sztafeta 4 x 100 m /
5. Marta Surda / sztafeta 4 x 100 m /

klasa I – II:
6. Anna Maliszewska / bieg na 100 m, sztafeta 4 x 100 m /
7. Aleksandra Zaręba / bieg na 300 m /
8. Aleksandra Stańczak / skok w dal, sztafeta 4 x 100 m /
9. Patrycja Pastuch / bieg na 600 m /
10. Karolina Tarkowska / pchnięcie kulą 3 kg /
11. Kamila Malewska / sztafeta 4 x 100 m /
12. Karolina Koniarska / skok wzwyż, sztafeta 4 x 100 m /
13. Dominika Kunka / sztafeta 4 x 100 m /

Najlepszy wynik (III miejsce) osiągnęła sztafeta 4 x 100 m
klas I – II w składzie:
Anna Maliszewska
Kamila Malewska
Karolina Koniarska
Aleksandra Stańczak

W klasyfikacji końcowej Gminy Góra Kalwaria
dziewczęta zajęły III miejsce.

Katarzyna Fornal



26.05.2014r.

„Szlakiem Wybitnych Postaci”
Festyn Szkolny

W sobotę 27 maja odbył się
w naszej szkole kolejny już festyn, w tym roku pod hasłem: „Szlakiem wybitnych postaci”. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Pan Dyrektor Dariusz Słapek. W roli konferansjerów wystąpili: Dominka Owsińska
i Janek Sierszuła, ich zapowiedzi poprzedzały występy poszczególnych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali program artystyczny dotyczący wybranej przez siebie wybitnej postaci w dziedzinie nauki, sztuki bądź literatury, i tak na scenie pojawił się m.in.: Nobel, Einstein, Szekspir, Mozart, Edison, Kopernik, Sokrates, Pitagoras, Kochanowski. Występy były pełną humoru ucztą intelektualną i duchową. Zwieńczeniem prezentacji wybitnych postaci był quiz sprawdzający wiedzę uczniów w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii klas 0–III zwycięzcą został Antek Łyżwa, w kategorii klas IV–VI: Agata Bogumił, a wśród młodzieży bezkonkurencyjna okazała się Marta Grunwald.
Każdy z uczestników quizu otrzymał nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Sprawność fizyczną można było sprawdzić w konkurencjach sportowych koordynowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Najmłodsi uczniowie próbowali swoich sił w biegu na czas, skokach w workach, w rzucie piłeczką. Na sali gimnastycznej Mamy kontra córki rozegrały mecz piłki siatkowej, zwyciężyły Mamy, a na boisku szkolnym rywalizowali w meczu piłki nożnej Tatusiowie z synami, tutaj zwycięzcami okazali się synowie.
Nie zabrakło też innych atrakcji, takich jak dmuchane zjeżdżalnie, monster truck, malowanie twarzy, loterie fantowe, kiermasz używanych książek. Rada Rodziców zadbała o coś dla podniebienia, a były to przepyszne grillowane przez Tatusiów: kaszanki, kiełbaski, ziemniaczki oraz przygotowane przez Mamy rozpływające się
w ustach ciasta i ciasteczka. Bardzo słodko smakowała również wata cukrowa.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz lokalnych na czele z Panem Burmistrzem.
Był to czas dobrego i aktywnego wypoczynku w pełnej słońca
i humoru atmosferze.

Anna Mirkowska
Robert Michota



21.05.2014r.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Janie Pawle II 2014

„Wiara i rozum są jak dwa skrzydła
na których duch człowieka unosi się wysoko”

2 kwietnia 2014roku została przeprowadzona ogólnopolska olimpiada wiedzy o Janie Pawle II. Celem olimpiady było pogłębienie wiedzy o życiu i posłudze Papieża Polaka wśród młodzieży szkolnej. Naszą szkołę reprezentowało 36 uczniów. 16 ze szkoły podstawowej i 20 z gimnazjum. 4 uczniów zdobyło tytuł laureata: Wiktor Kłobuchowski z kl VIa ze szkoły podstawowej i Rafał Matusik z kl.Ib, Izabela Puchalska Ia, Maria Zulczyk Ia z gimnazjum. Laureatom serdecznie gratulujemy!

Wanda Piotrowska
Ks. Adrian Zawadzki



20.05.2014r.

„Dlaczego współczesną młodzież fascynuje Powstanie Warszawskie?”

Oto temat przewodni realizowanego w tym roku szkolnym projektu gimnazjalnego pod kierunkiem pani Agnieszki Sałańskiej, w ramach którego uczestnicy projektu wzięli udział w wycieczce do Warszawy na film pt. „Powstanie Warszawskie” i grze miejskiej – ślady powstania. Film, będący w całości zapisem kronik filmowych
z czasów powstania wywarł na młodzieży ogromne wrażenie. Dynamika filmu i świadomość, że ogląda się rzeczywistych uczestników „63 dni chwały” nie pozwalały pozostać obojętnym.
Po filmie uczniowie wyruszyli pod pomnik Powstańców Warszawy, gdzie nieoczekiwanie spotkali się z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, współautorem scenariusza i producentem filmu – panem Janem Ołdakowskim i towarzyszącym mu posłem do Parlamentu Europejskiego – panem Pawłem Kowalem oraz fotografikiem warszawskim – panem Donatem Brykczyńskim, który jest autorem zamieszczonego tutaj zdjęcia. Panowie byli ciekawi opinii naszych gimnazjalistów na temat filmu, opowiadali o technice koloryzacji kronik, wskazali ulice i miejsca, które w sierpniu 1944r. wyglądały zupełnie inaczej.
Pod pomnikiem Małego Powstańca zakończyła się warszawska wyprawa po okruchy powstańczych wspomnień a fascynacja powstaniem wśród naszej młodzieży zyskała na sile.

Agnieszka Sałańska



19.05.2014r.

Edukacja statystyczna w naszej szkole

Dnia 19 maja 2014 roku,
w ramach popularyzowania wiedzy statystycznej panie
z Urzędu Statystycznego
w Warszawie przeprowadziły zajęcia wśród uczniów klas pierwszych i drugich gimnazjum. Klasy pierwsze uczestniczyły
w lekcji na temat „Podstawowe pojęcia demograficzne na przykładzie województwa mazowieckiego i Warszawy”, nastomiast klasy drugie wzięły udział w zajęciach pt. „Rynek pracy w województwie mazowiecki – podstawowe dane statystyczne”.
W czasie zajęć uczniowie poznali podstawowe pojęcia statystyczne, dowiedzieli się, jak i gdzie szukać potrzebnych informacji oraz zapoznali się z formami prezentowania danych statystycznych i ich poprawnego interpretowania.
Na zakończenie każdej z lekcji osoba, która poprawnie odpowiedziała na pytanie konkursowe otrzymała upominek,
a dla szkoły zostały przekazane publikacje Urzędu Statystycznego
w Warszawie dotyczące między innymi rynku pracy, sytuacji finansowo–ekonomicznej przedsiębiorstw oraz podregionów, powiatów i gmin województwa mazowieckiego.

Anna Zięba



19.05.2014r.

II Festiwal Tańca dla Przedszkolaków
„Tańczyć każdy może”

Udział wzięło 200 dzieci
z 8 placówek na terenie Gminy Góra Kalwaria.
Gościem specjalnym była pani Nina Tyrka, wielokrotna uczestniczka „Tańca
z gwiazdami”.

Organizatorzy:
Przedszkole Niepubliczne „Różowy Baranek”
Zespół Szkół w Baniosze



14.05.2014r.

I Konkurs Piosenki Dziecięcej
„Małe Słowiki”

Dnia 9 maja 2014 roku odbył się w naszej szkole I Festiwal Piosenki Dziecięcej, którego pomysłodawczyniami były
p. Beata Świątkiewicz oraz
p. Ewelina Płatek.
Konkurs skierowany był do uczniów klas 0–III SP w Baniosze.
Jego celem było:
– propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci;
– promocja dziecięcej twórczości muzyczne;
– promocja młodych wykonawców biorących udział w konkursie;
– popularyzacja piosenek dziecięcych;
– rozwijanie talentów estradowych;
– kształtowanie umiejętności zdrowego współzawodnictwa.
Występy uczniów oceniane były przez jury, które brało pod uwagę dobór repertuaru, walory wokalne oraz wyraz artystyczny.
W I Festiwalu zaprezentowało się 9 zespołów oraz 2 solistów. Atmosfera była bardzo mila, publiczność w skupieniu słuchała wszystkich wykonań, a występy nagradzała gromkimi brawami. Pierwsze miejsce w kategorii solista otrzymała Julia Czarnecka z klasy II b, zaś w kategorii zespoły zwyciężył zespół z klasy III a prezentując piosenkę „Ściernisko”.
Każdy uczestnik otrzymał nagrodę za występ.
Mamy nadzieję, że Festiwal Piosenki Dziecięcej na stałe wpisze się do kalendarza imprez naszej szkoły.



9.05.2014r.

II Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego
w Zespole Szkół w Baniosze

Nie taki język niemiecki straszny, jak się powszechnie uważa. Przekonało się o tym 44 uczniów z 16 szkół gimnazjalnych z terenu powiatu piaseczyńskiego uczestniczących w II Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego. Konkurs już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń szkolnych w Zespole Szkół w Baniosze, a jego inicjatorkami, przy ogromnym wsparciu Dyrektora Szkoły pana Dariusza Słapka, były panie Joanna Wiater i Dorota Adamska. Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria, pan Dariusz Zieliński.
Uczniowie zmagali się z zadaniami, które sprawdzały umiejętność słuchania oraz czytania ze zrozumieniem, znajomość środków leksykalno–gramatycznych, a także wiedzę z zakresu kultury
i położenia geograficznego krajów niemieckojęzycznych. Nagrody w postaci atrakcyjnych materiałów do poszerzania wiedzy z języka niemieckiego ufundowane zostały przez Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria oraz Szkołę Języków Obcych „SPOT”. Słodki poczęstunek dla uczestników Konkursu oraz ich opiekunów przygotowała Rada Rodziców. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy za udział w II Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego. Dyplomy w ramach podziękowania za trud włożony w przygotowanie swoich podopiecznych do Konkursu, odebrali też przybyli nauczyciele.

Laureatami tegorocznej edycji Konkursu zostali:
1. Łucja Konopka
Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II w Piasecznie – 54 pkt

2. Wiktor Łuczak
Publiczne Gimnazjum w Józefosławiu – 47 pkt

3. Jakub Martin
Zespół Szkół Nr 2 w Konstancinie Jeziornej –46 pkt

Serdecznie gratulujemy ! ! !

Joanna Wiater
Dorota Adamska



7.05.2014r.

Historyczny spacer po Warszawie

Uczniowie klasy I A gimnazjalnej pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Agnieszki Sałańskiej przygotowali program artystyczny upamiętniający Święto Konstytucji 3 Maja. Postanowili jednak przy tej okazji wspomnieć inne ważne wydarzenia, które w 2014 roku mają swoje okrągłe rocznice oraz te, które niesłusznie ulegają zapomnieniu.
Za temat przewodni posłużyła stolica naszego kraju – Warszawa, która była świadkiem i miejscem wielu ważnych wydarzeń. Spektakl rozpoczęli legendarni Wars i Sawa, a po nich na scenie można było obejrzeć interrexa Jakuba Uchańskiego i Henryka Walezego, Zygmunta III Wazę, Stanisława Augusta Poniatowskiego i Hugona Kołłątaja, Napoleona i panią Walewską, prezydenta Stefana Starzyńskiego, powstańców warszawskich, chłopaka z Czerniakowa i piękną warszawiankę, człowieka od „Okrągłego Stołu”
i euroentuzjastkę. Wspominano także budowę Zamku Królewskiego
i wzniesienie kolumny Zygmunta, wybuch powstania listopadowego, wybuch I i II wojny światowej, obronę Warszawy i jej zburzenie, potem odbudowę, a na koniec dla uczczenia 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wszyscy odśpiewali „Odę do radości”. Było barwnie i muzycznie, radośnie i nostalgicznie, ale najważniejsze, że w realizację tego pomysłu włączyli się wszyscy uczniowie klasy IA, a widzom podobało się.

Agnieszka Sałańska



26.04.2014r.

Spektakl słowno–muzyczny
z okazji kanonizacji
Jana Pawła II
„Trwa Człowiek . . .”

Pamięć wyjątkowego papieża, wspaniałego człowieka, wielkiego Polaka, Jana Pawła II została uczczona w przeddzień kanonizacji, 26 kwietnia, widowiskiem słowno–muzycznym, przygotowanym przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół w Baniosze wystawionym w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii. Mottem przedstawienia były słowa papieża , pochodzące z „Tryptyku Rzymskiego” – „Trwa człowiek, który nadchodzi w tych , co odeszli. . .”

Tematyka spektaklu traktowała o miłosierdziu i roli cierpienia oraz nawiązywała do cudownych uzdrowień za wstawiennictwem Jana Pawła II. Wzruszająca interpretacja poezji papieża, muzyka i pełne emocji wykonanie pieśni przez zespół wokalny „Agrado”, absolwentów i nauczycieli sprawiły, że w oczach wielu widzów pojawiły się łzy. Fragmenty filmów z życia Ojca Świętego i Jego głos płynący z głośników sprawiły, że wszyscy mocno odczuli Jego obecność. Podniosły nastrój tworzyła gra świateł i prosta, ale bardzo wymowna scenografia. „Barka” zaśpiewana przez uczniów, absolwentów i nauczycieli była symbolicznym połączeniem pokoleń w duchu nauki Jana Pawła II. W przygotowanie półtoragodzinnego widowiska zaangażowało się sześcioro nauczycieli: p. Monika Walczak – scenariusz i reżyseria, p. Dariusz Słapek – opracowanie muzyczne, p. Robert Michota – oprawa multimedialna, p. Ewelina Płatek – śpiew, p. Iwona Szymańska – śpiew, autorka tekstu o Ojcu Świętym do piosenki „Alleluja”, p. Maria Retmaniak i p. Iwona Szymańska – scenografia. W spektaklu uczestniczyło 26 uczniów Zespołu Szkół w Baniosze oraz trójka absolwentów: Urszula Sałańska, Emilia Rzewuska i Tomasz Słapek. Trud artystów został nagrodzony przez widzów owacjami na stojąco.



17.04.2014r.

Dzień Ziemi

16 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi pod hasłem „KAŻDY DZIEŃ – DNIEM ZIEMI”.
Z tej okazji uczniowie klasy IV a i II b gimnazjum przygotowali skecz o tematyce ekologiczno–przyrodniczej. Odbył się również konkurs na najciekawszy strój ekologiczny: w szkole podstawowej miss mody ekologicznej została Alicja Walczyk (IVa) , wice–miss: Aleksandra Szkołut (VIa);
w gimnazjum Karolina Tarkowska (IIb) zdobyła tytuł miss, a Julia Zaroń (Ia) – tytuł wice miss.
W nawiązaniu do hasła uroczystości zostały przypomniane nasze wieloletnie działania na rzecz ochrony środowiska. Niektóre z nich to:
– ciągła zbiórka zużytych baterii (zebraliśmy już 149 kg),
– zbiórka plastikowych nakrętek od butelek – dzięki, której wspomagamy zakup protez kończyn dla dzieci,
– zbiórka makulatury (zaoszczędziliśmy około 100 drzew)
– akcja utylizacji sprzętu elektronicznego
– coroczna świąteczna zbiórka zabawek i odzieży dla najbardziej potrzebujących z naszej gminy (w porozumieniu z GOPS w Górze Kalwarii).

W ubiegłym roku szkolnym uzyskaliśmy tytuł EKO–SZKOŁY
w gminie Góra Kalwaria w wydaniu podwójnym: jako
EKO–SZKOŁA PODSTAWOWA oraz jako EKO–GIMNAZJUM.

Całość uroczystości uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej
w wykonaniu chóru.

Anna Mirkowska
Ewelina Płatek
Edyta Stępniak
Klaudia Szewczuk–Grymuza



17.04.2014r.

Spotkanie ze strażakiem

W ramach uczestnictwa w III turze konkursu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń dnia 17 kwietnia 2014 roku w naszej placówce odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjów, a podejmowane kwestie dotyczyły bezpieczeństwa w szkole, domu i na ulicy.



14.04.2014r.

III Gminne Mistrzostwa
w sprincie pływackim

11 kwietnia 2014 roku
w Miejskim Zespole Basenowo – Rekreacyjnym w Górze Kalwarii odbyły się III Gminne Mistrzostwa w sprincie pływackim.
Wzięły w nim udział zespoły ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy.
Szkołę Podstawową w Baniosze reprezentowało 12 uczniów, a gimnazjum – 8.

Nasze osiągnięcia:

Szkoła Podstawowa
Agata Bogumił –III miejsce w stylu dowolnym
Piotr Trzaska –I miejsce w stylu dowolnym i klasycznym
Mateusz Dworzecki –III miejsce w stylu grzbietowym
Karolina Zientarska –I miejsce w stylu dowolnym i klasycznym
Szymon Borowiecki –I miejsce w stylu dowolnym i grzbietowym

Gimnzajum
Dawid Gładecki –II miejsce w stylu grzbietowym
Aleksandra Sośniak –I miejsce w stylu grzbietowym i III miejsce w stylu dowolnym
Karolina Tarkowska –I miejsce w stylu klasycznym
Aleksandra Boniecka –II miejsce w stylu klasycznym
Krystian Dworzecki –I miejsce w stylu grzbietowym
Sebastian Borowiecki –II miejsce w stylu dowolnym

Opiekunowie:
Beata Płatek
Henryk Żołnowski



9.04.2014r.

Nasi piłkarze najlepsi!

9 kwietnia 2014 r. na Stadionie Miejskim w Górze Kalwarii odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Piłce Nożnej Gminy Góra Kalwaria w kategorii chłopców.
Na zawody stawiło się dziewięć drużyn reprezentacyjnych, czyli ze wszystkich szkół w naszej gminie. Losowanie podzieliło powyższe drużyny na 2 grupy. Jedna 4 drużynowa i druga 5. Nasza reprezentacja znalazła się w grupie B razem ze szkołami
z: Czaplinka, Coniewa, Czachówka, Brześć.

Wyniki po meczach grupowych wyglądały następująco:
Baniocha-Czaplinek 2:1
Baniocha-Coniew 3:1
Baniocha-Brześce 1:1
Baniocha-Czachówek 5:0

Z fazy grupowej nasi piłkarze wyszli z pierwszego miejsca zdobywając 10 pkt. W wielkim finale zagraliśmy z reprezentacją Szkoły Podstawowej w Dobieszu. Mecz od początku toczył się na wysokich obrotach, ale to nasza drużyna zadała pierwszy mocny cios, po którym prowadziła 1:0. Trzy minuty później powtórzyła uderzenie i mieliśmy bardzo korzystny wynik 2:0, który już w pierwszej połowie nie uległ zmianie. Po przerwie przeciwnik rzucił wszystko na jedną szalę, nie przebierając w środkach – uciekając się do częstych i ostrych fauli strzelił nam gola i było już 2:1. Cztery minuty przed końcem spotkania jeden z zawodników przeciwnika bezpardonalnie sfaulował naszego bramkarza i konieczna była interwencja medyczna. Po kilkuminutowej przerwie sędzia wznowił grę a po chwili niestety straciliśmy drugiego gola i było 2:2. Takim rezultatem skończył się regulaminowy czas gry i o wyłonieniu Mistrza miały zadecydować rzuty karne. W tym elemencie byliśmy zdecydowanie lepsi i po dwóch strzelonych bramkach i jednej niesamowitej interwencji naszego rewelacyjnego bramkarza wygraliśmy tą próbę nerwów 2:0

Skład naszej mistrzowskiej drużyny:
Boniecki Karol – bramkarz
Drozdowski Jakub – napastnik (kapitan)
Wosztyl Jakub – napastnik
Zulczyk Jakub – pomocnik
Świątek Krzysztof – pomocnik
Wosztyl Konrad – obrońca
Jagiełło Cezary – obrońca
Borowiecki Szymon – obrońca
Parol Adrian – pomocnik
Bedyński Hubert – obrońca

Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki, bo już we wtorek (15.04.2014r.) nasi złoci piłkarze powalczą o mistrzostwo Powiatu Piaseczyńskiego.

Trener:
Robert Michota



9.04.2014r.

Nasi srebrni tenisiści

Dnia 03.03.2014 r. odbyły się w naszej szkole Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Tenisie Stołowym.

Naszą szkołę reprezentowali:
Jakub Kur
Jakub Wosztyl
Adrian Parol

Z rywalizacji grupowej nasi tenisiści wyszli zwycięsko i w wielkim finale zmierzyli się ze Szkołą Podstawową w Dobieszu. Mecz był zacięty i wyrównany, lecz niestety przegrany stosunkiem 2:3. Mimo tego zawody należy uznać za bardzo udane a naszym srebrnym tenisistom za zajęcie II miejsca należą się gorące i szczere gratulacje.

Trener:
Robert Michota



31.03.2014r.

„Aby do wiosny . . . ”

. . . to hasło przewodnie, które towarzyszyło tegorocznym obchodom pierwszego dnia wiosny w Zespole Szkół
w Baniosze.
Uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na ten dzień
i przygotowywali się do niego już wcześniej. Zmagania w wiosennych konkurencjach przygotowanych przez Samorząd Gimnazjum odbywały się na różnych płaszczyznach: największą popularnością cieszyła się już druga edycja konkursu „Master Chef”. Młodsze dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat wiosny rozwiązując wiosenne zagadki, wiele z nich wzięło udział w konkursie na wiosenne nakrycie głowy. Szkolne talenty w dziedzinach artystycznych zaprezentowały swoje umiejętności przed społecznością szkolną. Nie zabrakło także solidnej porcji ruchu dla zmęczonych zimą w postaci aerobiku. Wszyscy uczestnicy wiosennych konkurencji otrzymali drobne upominki, a publiczność otrzymała dużą dozę dobrej zabawy.



25.03.2014r.

Gminne Zawody Pływackie

Dnia 25.03.2014 roku na basenie w Górze Kalwarii odbyły się MISTRZOSTWA GMINY w SZTAFETOWYCH ZAWODACH PŁYWACKICH dla dziewcząt i chłopców, przeprowadzone w ramach XVI MAZOWIECKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ.
Gimnazjum reprezentowały zespoły w składzie:

Dziewczęta:
1. Kamila Malewska
2. Klaudia Tokaj
3. Marcelina Nowicka
4. Aleksandra Teodorczuk
5. Karolina Tarkowska
6. Dominika Kunka
7. Aleksandra Sośniak
8. Aleksandra Boniecka

Chłopcy:
1. Patryk Nowicki
2. Dawid Gładecki
3. Konrad Kępiński
4. Sebastian Świętojański
5. Patryk Zwierzyński
6. Sebastian Borowiecki
7. Krystian Dworzecki
8. Łukasz Jaworski

Sztafety dziewcząt i chłopców wywalczyły II miejsca!!!

Szkołę podstawową reprezentowały zespoły w składzie:

Dziewczęta:
1. Dominika Tokaj
2. Aleksandra Bedyńska
3. Aleksandra Sadowska
4. Ilona Bednarczyk
5. Amelia Pindelska
6. Julia Mierzejewska
7. Karolina Zientarska
8. Maria Sierszuła
9. Aleksandra Michalecka
10. Patrycja Gutowska

Chłopcy:
1. Mateusz Ogrzewalski
2. Marcel Ogrzewalski
3. Maciej Sieklicki
4. Piotr Trzaska
5. Dominik Szerszeń
6. Kacper Soćko
7. Mikołaj Ogrzewalski
8. Mateusz Dworzecki
9. Szymon Borowiecki
10. Cezary Jagiełło

Sztafeta chłopców zajęła II miejsce,
a sztafeta dziewcząt – IV miejsce!!!

Katarzyna Fornal



14.03.2014r.

Konkurs recytatorski
Warszawska Syrenka

W dniu 11 marca 2014 roku w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii odbył się konkurs recytatorski „Warszawska Syrenka” – etap gminny. Naszą szkołę reprezentowało 11 uczniów. W kategorii klas 0–III drugie miejsce ex aequo zdobyły uczennice klasy IIa – Nikola Mirgos i Wiktoria Udenyi. W kategorii klas IV–VI drugie miejsce zdobyła Gabriela Walczyk z klasy VIa. Wszyscy uczniowie reprezentujący naszą szkołę bardzo dobrze zaprezentowali swoje talenty artystyczne.

Beata Chudzik
Monika Walczak
Małgorzata Żołnowska



14.03.2014r.

Dzień Kobiet

Kobieta – puch marny! Kobieta – niebianka!
Kobieta – to cacko! To raju mieszkanka!
To wietrzna istota! Serc ludzkich królowa!
To rodu ludzkiego... bardzo ważna połowa!

8 marca obchodziliśmy Święto Kobiet.
Z tej okazji klasa 1b wraz
z wychowawczynią przygotowała sympatyczną akademię dedykowaną wszystkim Paniom i Dziewczynkom z naszej szkoły.
Poszczególne sceny oparte były na różnych, literackich przedstawieniach kobiecości. Zobaczyliśmy Marylę Puttkamerową drwiącą z uczuć Adama Mickiewicza, wspólnie z Klarą żartowaliśmy z przyrzeczeń Papkina, a z Różą zapłakaliśmy nad romantycznym odejściem Małego Księcia.
Całość przeplatały humorystyczne sceny kabaretu „Adam i Ewa” oraz występy taneczne, recytatorskie i wokalne. Nie zabrakło również wzruszających życzeń i słów uznania skierowanych do płci pięknej. Mamy nadzieję, że wszystkie kobiety poczuły się w tym dniu arcydziełem wszechświata.

Anna Wasilewska



8.03.2014r.

NIE dla wypalania traw

Wypalanie traw – nielegalne i groźne

Wysuszone trawy palą się bardzo szybko, wystarczy zmiana kierunku wiatru, żeby pożar wymknął się spod kontroli i przeniósł na zabudowania. CO ROKU W POŻARACH WYWOŁANYCH WYPALANIEM TRAW GINĄ LUDZIE. Inni tracą dobytek całego życia. Płonące trawy w przydroźnych rowach to także zagrożenie dla kierowców. Co roku dym z płonących nieużytków jest przyczyną kolicji drogowych. Może również powodować zatrucia.
Wypalanie to przestępstwo Ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia.

Wypalanie traw wyjaławia ziemię

Ziemia na pogorzeliskach wbrew temu, co sądzą zwolennicy wypalania traw, staje się jałowa. Ogień hamuje przyswajanie azotu z powietrza oraz proces gnicia pozostałości roślinnych, które tworzą urodzajną warstwę gleby. Przy wypalaniu giną mrówki. Owady te, zjadając resztki roślinne i zwierzęce, ułatwiają rozkład masy organicznej i wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Jedna kolonia mrówek może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. W pożarach traw giną biedronki, zjadające mszyce. Ogień uśmierca dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości. Płomienie i dym zabijają pszczoły i trzmiele, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Wypalona łąka potrzebuje kilku lat na regenerację.

Pożary niszczą przyrodę

Pożar traw oznacza zniszczenie miejsc lęgowych wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach ptaków. Palą się gniazda już zasiedlone, a zatem z jajami lub pisklętami (np. tak lubianych przez wszystkich skowronków). Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren, jeleni czy dzików. W pożarach traw ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie). Niejednokrotnie od palącego się poszycia gleby zajmują się torfowiska. Pożary torfu są wyjątkowo trudne do ugaszenia, mogą trwać nawet kilka miesięcy. Torfowiska na regenerację potrzebują kilku tysięcy lat. Często pożar traw przenosi się na sąsiadujące lasy, niszczac bezpowrotnie cenne drzewostany. Spalony las regeneruje się kilkadziesiąt lat.

Wypalanie traw się nie opłaca

Zakaz wypalania traw jest jednym z unijnych „Wymogów dobrej kultury rolnej”. Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3 proc. Jeśli zostanie stwierdzone, że rolnik wypalał trawy na którymkolwiek z uprawianych gruntów, mogą zostać pomniejszone: jednolita płatność obszarowa, płatność cukrowa, płatność do pomidorów, przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do krów i owiec, specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, a także płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007 – 2013), pomoc na zalesianie gruntów rolnych (PROW 2007 – 2013) oraz płatności z tytułu ONW,. Wysokość kary może jednak wzrosnąć do 5 proc., bo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa każdy przypadek wypalania traw rozpatruje indywidualnie. Gdy rolnikowi zostanie udowodnione celowe wypalanie traw, ARiMR może obniżyć każdy z rodzajów płatności bezpośrednich aż o 20%, a w skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Wydział Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Piasecznie

opracowano na podstawie materiałów: Komendy Wojewódzkiej PSP, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, MUW



18.02.2014r.

Bal karnawałowy klas 0–III

13 stycznia br. odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Przy dźwiękach zespołu „Pulsar” uczniowie bawili się tańcząc
i śpiewając takie hity jak „Ona tańczy dla mnie”, czy „Bałkanica”.
Sala gimnastyczna zmieniła się w salę balową. Dzieci przebrane za postacie z bajek z dumą prezentowały wyjątkowe stroje.
Było głośno, było radośnie, jak we wspomnianej piosence. Szkoda, że na taki bal trzeba czekać znowu rok.

Anna Bojanowicz



14.02.2014r.

W kalejdoskopie uczuć

14 lutego 2014 odbyło sie
w naszej szkole przedstawienie
z okazji Dnia Św. Walentego.
Dzień ten od wielu lat sprawia, iż ludzie chętniej wyznają sobie uczucia.
Czym właściwie jest miłość?
To pytanie stawiamy sobie tak długo, jak długo istnieje świat. Miłość, radość a także smutki jakie za sobą niesie, uniesienia
i zachwyty, nieporozumienia,
z których się składa stanowią wciąż niewyczerpane źródło tematów dla poetów, pisarzy i malarzy. Jest ona siłą i energią, bez której ani człowiek, ani świat nie może się harmonijnie rozwijać, ani zaznać szczęścia.
Dziś uczniowie naszego gimnazjum udowodnili wszystkim, że miłość była, jest i będzie uczuciem bez którego życie nie miałoby sensu.
Publiczność rozbawiły dźwięki znanych wykonawców takich jak Krzysztof Krawczyk czy zespół Akcent. W drugiej części imprezy byliśmy świadkami zabawy na żywo pt. „Walentynki z Dyrekcją”,
w której to Pan i Pani Dyrektor „w ciemno” wybierali kandydata
i kandydatkę, w których towarzystwie spożyli pyszny obiad
w szkolnej stołówce.
Przedstawienie było wspaniałe i rozbudziło radość i pozytywne uczucia wśród wszystkich zebranych.

Marta Bedyńska
Iwona Szymańska



11.02.2014r.

Dzień Bezpiecznego Internetu
11 lutego 2014

„Razem tworzymy lepszy Internet” – to hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu, który od 10 już lat ochodzony jest w wielu krajach na całym świecie.
W tym roku również w naszej szkole odbył się apel poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Uczniowie klasy VIa oraz VIb przygotowali przedstawienie, podczas którego zwrócili uwagę na najczęstsze zagrożenia czyhające na młodych internautów. Po przedstawieniu uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami policji, które również zostało poświęcone tematyce związanej z mądrym i odpowiedzialnym korzystaniem z Internetu. Podczas tego spotkania policjanci zwrócili uwagę, że Internet nie jest do końca zły, że jest potrzebny, a korzystanie z niego daje wiele korzysći. Trzeba jedank zwracać uwagę na to, czy działalność którą w nim podejmujemy, na pewno jest zgodna z prawem.
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu został również zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Alternatywa dla komputera”. Dyrektor szkoły podczas przedstawienia nagrodził zwycięzców
i wyróżnionych uczestników konkursu.

Anna Zięba
Milena Nowak



10.02.2014r.

Lekcja przyrody na żywo
„Gady”














07.02.2014r.

Sukces naszych piłkarzy ręcznych!!!

Piąty dzień lutego 2014 roku okazał się szczęśliwy dla drużyny piłkarzy ręcznych z gimnazjum.
Rozegrali oni emocjonujące mecze w Mistrzostwach Gminy Góra Kalwaria w piłce ręcznej i zdobyli I miejsce w gminie.
Chłopcy zaprezentowali wysoki poziom gry. Będą reprezentować gminę Góra Kalwaria w rozgrywkach powiatowych.

Gratulacje i powodzenia!!!

Drużynę do zawodów przygotowywał nauczyciel wychowania fizycznego pan Henryk Żołnowski.
Dzień wcześniej, to jest 4 lutego reprezentacja szkoły podstawowej dziewcząt zdobyła II miejsce w Mistrzostwach Gminy Góra Kalwaria w piłce ręcznej.

Gratulacje!!!

Henryk Żołnowski



31.01.2014r.

III Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

W dniu 30 stycznia 2014 roku w Szkole Podstawowej imienia Księdza Jana Twardowskiego w Czachówku odbył się III Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek, podczas którego uczniowie naszj szkoły osiągnęli ogromne sukcesy. W kategorii solista klas IV–VI Julia Zulczyk wyśpiewała I miejsce. W kategorii zespół klas IV–VI I miejsce zajął również zespół uczniów naszej szkoły w składzie: Jakub Drozdowski, Natalia Rzewuska, Agata Słowik, Aleksandra Szkołut, Gabriela Walczyk i Julia Zulczyk.
Zespół z klasy Ia szkoły podstawowej zajął II miejsce w kategorii zespół klas I–III

Dariusz Słapek
Ewelina Płatek

Serdecznie wszystkim gratulujemy!!!



30.01.2014r.

Żywa lekcja historii w naszej szkole

Uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej i I–III gimnazjum wzięli udział w niecodziennej lekcji historii na temat życia szlachty w Polce oraz sukcesów polskiego oręża I RP, zwłaszcza husarii. Dzielni uczniowie przywdziawszy szaty lub zbroje z epoki wchodzili w role zaproponowane przez prowadzących z Bractwa Rycerskiego Kerin – siekli mieczem i szablą, wymachiwali buławą, strzelali z muszkietów, bronili swego dobytku toporami i z przekonaniem ćwiczyli chłopów pańszczyźnianych. Radości było co niemiara i nie było chyba w sali nikogo, kto nie czułby się dumny z tego, że jest Polakiem.

Agnieszka Sałańska



23.01.2014r.

Dzień Babci i Dziadka

W dniu 22 stycznia 2014 roku
w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Babci
i Dziadka.
Na uroczystość przybyli dziadkowie, babcie, rodzice oraz społeczność szkolna. Klasy IIa, IIb i 0c zaprezentowały przedstawienie pt.„Bal noworoczny z Babcią i Dziadkiem”. Starannie przygotowane recytacje, tańce i piosenki wprowadziły gości
w radosny nastrój karnawału. Po przedstawieniu dziadkowie zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego dzieci wręczyły im samodzielnie wykonane upominki.

Beata Chudzik
Beata Świątkiewicz
Ewa Dzióbkowska



22.01.2014r.

Sukces naszych siatkarzy!!!

22.01.2014r. w hali sportowej Zespołu Szkół w Lesznowoli odbyły się finały Mistrzostwa Powiatu Piaseczyńskiego w Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Podstawowych.
Nasi siatkarze po zajęciu I miejsca w Mistrzostwach Gminy Góry Kalwarii w Piłce Siatkowej mieli zaszczyt reprezentować naszą gminę na tejże imprezie. Przyznać należy, że uczynili to godnie
i w wielkim stylu zajmując generalnie na 45 szkół podstawowych
w naszym powiecie wysokie III miejsce. W trakcie turnieju nasi „brązowi” chłopcy przegrali tylko jeden mecz i to z gospodarzem zawodów i jak się później okazało zwycięzcą Mistrzostw.
W meczu o „mały finał” – III miejsce nasza reprezentacja wygrała
z siatkarzami Szkoły Podstawowej w Tarczynie 2:0.

Skład naszych brązowych medalistów wygląda następująco:
1. Jakub Kur klasa 6b
2. Jakub Drozdowski klasa 6b
3. Szymon Borowiecki klasa 6b
4. Cezary Jagiełło klasa 6b
5. Igor Wróblewski klasa 6a
6. Karol Bogumił klasa 6a
7. Jakub Wosztyl klasa 5b
8. Szymon Bartosik klasa 5b
9. Kamil Ziembicki klasa 5a
10. Grzegorz Kaczyński klasa 5a

Trener:
Robert Michota

Nie szczędźmy braw i gratulacji całej naszej drużynie i ich trenerowi nauczycielowi wychowania fizycznego Robertowi Michocie.



19.01.2014r.

Mistrzostwa Gminy Góra Kalwaria
w piłce siatkowej chłopców

Dnia 14.01.2014 r. w Szkole Podstawowej w Dobieszu odbyły się Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Piłce Siatkowej Chłopców. Nasza reprezentacja w tymże turnieju zaprezentowała się rewelacyjnie wygrywając wszystkie swoje mecze w grupie A:
Ze Szkołą Podstawową w Czaplinku 2:0
Ze Szkołą Podstawową w Brześcach 2:1
Ze Szkołą Podstawową w Coniewie 2:1

Po zwycięskiej batalii w grupie A przyszedł czas na półfinał,
w którym nasi siatkarze pokonali 2:1 reprezentację Szkoły Podstawowej w Czersku. Ostatnim wyzwaniem był finałowy mecz ze Szkołą Podstawową nr 2 w Górze Kalwarii. Tym razem również nasza drużyna spisała się na (złoty) medal wygrywając finał 2:1.
Po rewelacyjnej, pełnej sztuki siatkarskiej na wysokim poziomie techniczno–taktycznym grze na zakończenie turnieju werdykt mógł być tylko jeden:

„Mistrzem Gminy Góra Kalwaria w Piłce Siatkowej Szkół Podstawowych w roku szkolnym 2013/14 jest reprezentacja Szkoły Podstawowej w Baniosze”

Skład naszej złotej reprezentacji:
1. Jakub Kur klasa 6b
2. Jakub Drozdowski klasa 6b
3. Szymon Borowiecki klasa 6b
4. Cezary Jagiełło klasa 6b
5. Karol Bogumił klasa 6a
6. Igor Wróblewski klasa 6a
7. Jakub Wosztyl klasa 5b
8. Adrian Parol klasa 5b
9. Grzegorz Kaczyński klasa 5a
10. Kamil Ziembicki klasa 5a
11.Konrad Wosztyl klasa 3b

Trener:
Robert Michota

Naszej złotej drużynie i trenerowi serdeczne gratulacje
i powodzenia na Mistrzostwach Powiatu Piaseczyńskiego życzy cała społeczność naszej szkoły.

Trzymamy kciuki! Powodzenia



19.01.2014r.

Mistrzostwa Gminy Góra Kalwaria
w piłce koszykowej

Dnia 12.11.2013 r. w Szkole Podstawowej w Kątach odbyły się Gminne Mistrzostwa w Piłce Koszykowej Szkół Podstawowych. Reprezentacja naszej szkoły rozegrała wyśmienite zawody zajmując II miejsce.
Pierwszy swój mecz nasi chłopcy wygrali ze Szkołą Podstawową
z Kątów 14:3. Kolejny mecz ze Szkołą Podstawową w Czersku nasi koszykarze wygrali stosunkiem 16:4. Z grupy wyszliśmy
z pierwszego miejsca i w półfinale spotkaliśmy się ze Szkołą Podstawową w Coniewie zwyciężając 11:4.
W finale ponownie spotkały się szkoły z Baniochy i Czerska. Mimo znacznej przewagi i rozegranych trzech dogrywkach nasi chłopcy
w ostatnich sekundach stracili jednego kosza ostatecznie zajmując
w niniejszych zawodach II miejsce.

Nasz „srebrny” skład wygląda następująco:
1. Jakub Kur
2. Jakub Drozdowski
3. Szymon Borowiecki
4. Cezary Jagiełło
5. Jakub Wosztyl
6. Krzysztof Świątek
7. Adrian Parol
8. Wiktor Kłobuchowski
9. Karol Bogumił
10. Dawid Sibilski
11. Dominik Dobrowolski

Trener:
Robert Michota

Gratuluję zajęcia II miejsca



9.01.2014r.

Świąteczne przedstawienie w wykonaniu uczniów klas 0a i IIb

Dzieci młodsze przygotowały przedstawienie, którego przesłanie skierowane jest do wszystkich tych, którym leży na sercu zachowanie w jak najlepszym stanie przyrody. Inscenizacja „Nie ścinać choinek”, pokazała że choinka świąteczna nie musi być drzewkiem z lasu.
Uczniowie z klasy IIb zaprezentowali balladę o narodzinach Jezusa, zwane jasełkami.
Spotkanie uświetniły kolędy w wykonaniu chóru szkolnego.

Anna Bojanowicz
Beata Świątkiewicz
Ewelina Płatek



20.12.2013r.

„Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”

Jan Paweł II

W tym roku szkolnym po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka”.


Inicjatorami przedsięwzięcia były klasy trzecie gimnazjum, które otrzymały wsparcie od swoich młodszych koleżanek i kolegów. Dla wszystkich, którzy, pokazali, że los innych nie jest im obojętny, niech podziękowaniem będą słowa wdzięczności przekazane przez rodzinę, której ofiarowano paczkę.

„Bardzo ślicznie dziękujemy za prezenty. Jesteśmy wdzięczni, że wybraliście naszą rodzinę, jesteśmy bardzo zadowoleni. Bardzo ucieszyliśmy się z tych prezentów. Bardzo nam się to wszystko przyda. Wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia życzy cała nasza rodzina.”




Monika Walczak
Marta Bedyńska



16.12.2013r.

„Bóg przychodzi we właściwym czasie”











12.12.2013r.

Mistrzostwa Powiatu Piaseczyńskiego
w Unihokeju chłopców

Dnia 11.12.2013 r. w Gołkowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piaseczyńskiego w Unihokeju chłopców szkół podstawowych.
Na zawody przybyło sześć najlepszych drużyny z każdej z gmin powiatu piaseczyńskiego.
Nasza reprezentacja bardzo dobrze zaprezentowała się w trakcie tego turnieju zajmując wysokie III miejsce, przegrywając nieznacznie tylko jeden mecz (z gospodarzem igrzysk) ze Szkołą nr 3 w Gołkowie – jak się później okazało zwycięzcą całych mistrzostw. Nadmienić trzeba, iż w powyższym meczu 3 minuty przed jego końcem nasi „brązowi chłopcy” wygrywali 2:1, by po decyzjach sędziego o karach czasowych dla trzech naszych reprezentantów i nieuznaniu ewidentnego rzutu karnego przegrać 2:4.
W kolejnym spotkaniu nasi unihokeiści okazali się lepsi od reprezentacji Szkoły Podstawowej w Prażmowie wygrywając 2:0.
W „małym finale” – meczu o 3 miejsce, który okazał się istną próbą nerwów i siłą charakterów nasza reprezentacja pokonała po 2 seriach rzutów karnych reprezentację Szkoły Podstawowej w Łazach 6:5.


Finał był naprawdę bardzo blisko, więc ogromne brawa za postawę należą się całej naszej reprezentacji w składzie następującym:
1. Jakub Drozdowski z klasy 6b
2. Jakub Kur z klasy 6b
3. Cezary Jagiełło z klasy 6b
4. Szymon Borowiecki z klasy 6b
5. Kacper Kulig z klasy 6b
6. Jakub Wosztyl z klasy 5b
7. Hubert Bedyński z klasy 5b
8. Adrian Parol z klasy 5b
9. Kamil Ziembicki z klasy 5a
10. Karol Boniecki z klasy 4a

Trener:
Robert Michota

Gratuluję zajęcia III miejsca



12.12.2013r.

Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych
w Unihokeju chłopców

W turnieju rewelacyjnie zaprezentowała się reprezentacja naszej szkoły wygrywając zdecydowanie wszystkie mecze:
4:0 ze Szkołą Podstawową w Kątach
2:0 ze Szkołą Podstawową nr 2 w Górze Kalwarii
4:1 ze Szkołą Podstawową w Czachówku
3:1 ze Szkołą Podstawową w Czersku

W wielkim finale „nasi złoci chłopcy” bezapelacyjnie pokonali reprezentację Szkoły Podstawowej w Coniewie wynikiem 3:0 zapewniając sobie I–sze miejsce i tytuł Mistrza Gminy Góry Kalwarii w roku szkolnym 2013/14.

Wielkie gratulacje dla naszej reprezentacji i życzenia powodzenia podczas Mistrzostw Powiatowych Powiatu Piaseczyńskiego w Unihokeju, które odbędą się 11.12.2013 r. w Gołkowie.

Skład naszej zwycięskiej reprezentacji wygląda następujaco:
1. Kur Jakub
2. Drozdowski Jakub
3. Jagiełło Cezary
4. Borowiecki Szymon
5. Wosztyl Jakub
6. Boniecki Karol
7. Świątek Krzysztof
8. Kulig Kacper
9. Hubert Bedyński

Trener:
Robert Michota

Gratuluję zajęcia I miejsca



9.12.2013r.

Pierwszy Konkurs Żywieniowy
dla gimnazjalistów

Dnia 3 grudnia 2013 w Zespole Szkół Zawodowych im. ppor Emilii Gierczak w Górze Kalwarii odbył się Finał Pierwszego Konkursu dla Gimnazjalistów.
Zakwalifikowało się do niego dwóch uczniów z kl. III b Gimnazjum w Baniosze – Krystian Dworzecki i Karol Ciepieniak. Chłopcy najpierw przebrnęli przez I etap szkolny, II gminny, aż dotarli do finału, w którym walczyło 7 zespołów z Góry Kalwarii, Piaseczna, Chynowa, Cendrowic i Brześc i Baniochy.
Finał nie był prosty, konkurencja silna, jednak chłopcy obronili przed Jury swoją prezentację na temat zdrowego żywienia i bezbłędnie rozwiązali Quiz, który był również brany pod uwagę przy ocenie zespołów. Ostatecznie uczniowie naszej Szkoły zajęli wysokie III miejsce i wraz kolegami towarzyszami przygody wrócili z dyplomami i nagrodami.
Konkurs ten spotkał się z aplauzem uczestników i tak w przypadku uczniów naszej szkoły z pewnością nie jednorazowym wydarzeniem.
Chłopców przygotowały i wspierały podczas konkursu panie: Marta Bedyńska i Dorota Sikorska.

Marta Bedyńska
Dorota Sikorska



6.12.2013r.

Mikołajkowe Igrzyska Sportowe

6.12.2013r. w Zespole Szkół w Brześcach odbyły się
X Mikołajkowe Igrzyska Sportowe. Do udziału
w sportowej rywalizacji zaproszone zostały wszystkie szkoły z gminy Góra Kalwaria.
Igrzyska przeznaczone były dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej. Drużyna z Baniochy zajęła II miejsce. W nagrodę otrzymała puchar, dyplom, medale oraz bon o wartości 200zł na zakup sprzętu sportowego. Uczniom towarzyszyła ogromna radość, zaangażowanie oraz masa pozytywnej energii.
Wszystkim serdecznie gratuluję i dziękuję za udział w zawodach.
Skład zespołu:
Bartkowska Karolina
Bogumił Agata
Borkowska Inez
Borkowska Lena
Borowiecka Gabrysia
Budek Krystian
Daszkiewicz Zuzanna
Grzegorczyk Mateusz
Lutek Mateusz
Pawlak Kuba
Rytka Sebastian
Szymański Gabriel

Joanna Ociesa



21.11.2013r.

Teatr w klasie

W ramach projektu organizowanego przez Teatr Powszechny w Warszawie 18.11.2013r.uczniowie klas III gimnazjum uczestniczyli
w spektaklu „Kolorowa, czyli biało–czerwona”.
Na 45 minut sala lekcyjna stała się sceną, na której aktor wcielił się w postać nastolatka poszukającego swojej tożsamości narodowej. Próbował pokazać różne drogi dochodzenia do celu. Czy jednak zawsze odpowiednie? Na to pytanie, inspirowani przez moderatorów ze Szkoły Wyższej Psychologii, starali się odpowiedzieć gimnazjaliści w drugiej części spotkania. Szukali i też współczesnego rozumienia pojęcia „patriotyzmu” pojmowanego w kontekście aktualnych zagadnień społecznych, z którymi młodzież spotyka się lub może się spotkać.
Dzięki takim nowatorskim rozwiązaniom artystycznym teatr, jako forma artystycznego wyrazu, staje się bliższy i bardziej zrozumiały dla młodego widza.

Monika Walczak



13.11.2013r.

Dzień Niepodległości

Dla uczczenia 95. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia.
W montażu słowno–muzycznym pt.: „Ta, co nie zginęła” wzięli udział uczniowie klas piątych, 4b oraz 1b szkoły podstawowej. Narratorem był uczeń klasy drugiej gimnazjum Michał Płatek, który przedstawiał rys historycznych najważniejszych wydarzeń
w latach 1795–1918.
Młodzi artyści z wielkim zaangażowaniem i przejęciem recytowali wiersze o treści patriotycznej związane z walką Polski
o niepodległość.
Uczennice z klasy 5b oraz dzieci z 1b szkoły podstawowej
z przejęciem śpiewały pieśni patriotyczne pt. „Piechota”, „Wojenko, wojenko”, „Rota”, „Niepodległość”, „Ojczyzna”.
Młodzi artyści dostarczyli widzom wielu wzruszeń
i niezapomnianych przeżyć. Wszyscy wykonawcy zasłużyli na uznanie i gromkie brawa.
Uroczystość przygotowały: p. Małgorzata Żołnowska, p. Beata Płatek oraz p. Elżbieta Jakubiak, oprawa muzyczna: p. Ewelina Płatek oraz p. Gabriela Solecka.

Małgorzata Żołnowska
Beata Płatek



10.11.2013r.

XXI Uliczne Biegi Niepodległościowe

9 listopada 2013 r. w Górze Kalwarii odbyły się XXI Uliczne Biegi Niepodległościowe, w których wzięło 21 uczniów z Zespołu Szkół w Baniosze. Walczono o Puchar Burmistrza Góry Kalwarii, na trasach liczących od 300 do 1000 m.

Czterem uczniom udało się osiągnąć wysokie lokaty. Ze szkoły podstawowej:
Lena Borkowska kl. II – III miejsce
Konrad Wosztyl kl. III – II miejsce
Szymon Borowiecki kl VI – I miejsce

Z gimnazjum:
Sebastian Świętojański kl. II – III miejsce.

Po zawodach serwowano zdrową zupkę i pysznego pączka.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w kategorii open kobiet
(5 km.) biegła nasza nauczycielka – p. Iwona Szymańska, która wykazała się dużą wolą walki, wytrzymałości i metę osiągnęła
w dobrym czasie.

Beata Płatek



9.11.2013r.

VIII Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej

W środę, 6. listopada 2013r.
w Zespole Szkół w Baniosze odbyła się 8.edycja Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej. Tradycyjnie nad imprezą patronat objął Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria.
Festiwal co roku przyciąga coraz większą rzeszę uczniów, w tym roku do Baniochy przybyło 154 uczestników z 8 szkół z terenu gminy Góra Kalwaria. Usłyszeliśmy 35 piosenek
w wykonaniu solistów, zespołów i chórów. Laureatka Grand Prix
i laureaci I miejsc otrzymali statuetki, a zdobywcy kolejnych miejsc – nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Laureaci czołowych miejsc będą mieli okazję zaprezentować się przed szerszym forum naszej społeczności w dn. 11.11.2013r. podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości.

Jury w składzie: Tadeusz Sas, Barbara Kołodziejska, Tomasz Słapek
i Agnieszka Sałańska (sekretarz jury) przyznało następujące nagrody:

Nagrodę Grand Prix VIII GFPP otrzymała Wiktoria Łubianka
z Gimnazjum w Górze Kalwarii.

Solista gimnazjum:
I miejsce:
ex aequo: Paulina Grabowska z Gimnazjum w Baniosze i Joanna Świrska z Gimnazjum w Coniewie

II miejsce:
Magdalena Miesiak z Gimnazjum w Cendrowicach

Małe zespoły gimnazjum:
I miejsce:
Zespół w Gimnazjum w Cendrowicach

II miejsca nie przyznano

III miejsce: Zespół Gimnazjum w Coniewie

Solista IV–VI:
I miejsca nie przyznano

II miejsce:
ex aequo: Julia Kordas ze SP w Górze Kalwarii i Julia Zulczyk–Zajać ze SP w Baniosze

III miejsce:
Nikodem Jaworek ze SP w Czachówku

Pozostałych 5 uczestników tej kategorii otrzymało nagrody za udział.

Małe zespoły IV–VI:
I miejsca nie przyznano

II miejsce:
Zespół z klas VI ze SP w Baniosze

III miejsce:
ex aequo: duet z ZSP w Kątach i duet ze SP w Czersku

Trzy pozostałe zespoły otrzymały nagrody za udział.

Solista I–III:
I miejsce:
Adam Kłusek ze SP w Dobieszu

II miejsce:
Karolina Asman ze SP w Górze Kalwarii

III miejsce:
Ewa Odrowąż–Coates ze SP w Baniosze

Dwoje pozostałych solistów otrzymało nagrody za udział.

Małe zespoły I–III:
I miejsce:
Zespół z klasy I B ze SP w Baniosze

II miejsce:
duet ze SP w Górze Kalwarii

III miejsce:
duet ze SP w Czachówku

2 pozostałe zespoły otrzymały nagrody rzeczowe.

Chóry

I miejsce:
ex aequo: Chór z Gimnazjum w Cendrowicach i Chór z ZS w Baniosze

II miejsce:
ex aequo: Chór Dzieciaki – Śpiewaki i Chór ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Góry Kalwarii.

W Koncercie Laureatów VIII GFPP dniu 11.11.2013r, w kościele parafialnym w Górze Kalwarii wezmą udział następujący wykonawcy:
1. Joanna Świrska z Gimnazjum w Coniewie – „A gdy na wojenkę”
2. Zespół z klasy I B ze SP w Baniosze – „Wojenko, wojenko”
3. Zespół z Gimnazjum w Cendrowicach – „Rozszumiały się wierzby płaczące”
4. Chór z Gimnazjum w Cendrowicach – „Wrócą chłopcy z wojny”
5. Adam Kłusek ze SP w Dobieszu – „Została tylko melodia”
6. Chór z ZS w Baniosze – „Polska flaga”
7. Paulina Grabowska z Gimnazjum w Baniosze – „Chopin”
8. Wiktoria Łubianka z Gimnazjum w Górze Kalwarii – „Hej chłopcy, bagnet na broń!”

Organizatorki:
Agnieszka Sałańska
Iwona Szymańska



29.10.2013r.

„Każdy może zostać świętym”

Każdy może zostać świętym i nie trzeba rewolucji w życiu.
Jan Paweł II zostawił nam prostą receptę: „Świętość życia oznacza przyznanie Bogu pierwszego miejsca w myślach
i czynach; oznacza poszanowanie Jego woli w życiu rodzinnym oraz prawdę i sprawiedliwość we wzajemnym obcowaniu z innymi, znajdowanie czasu na modlitwę
i miłość bliźniego.” Każdy może zostać świętym. Spektakl pod takim tytułem przedstawili uczniowie Zespołu Szkół w Baniosze pod kierunkiem nauczycieli: Eweliny Płatek, Wandy Piotrowskiej, Moniki Walczak, Marianny Zulczyk.



29.10.2013r.

IX Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej

25 października tego roku odbył się IX Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej.
Jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem.
Organizatorki: p. Grażyna Leśkiewicz i p. Gabriela Solecka powołały komisję oceniającą
w składzie: p. dyrektor Marianna Zulczyk, p. dyrektora Dariusz Słapek, p. Iwona Szymańska
i p. Robert Michota.
Komisja przyznała uczestnikom następujące miejsca:

Klasy I–III szkoły podstawowej
Kategoria – solo:
I miejsce: Ewa Odrowąż
II miejsce: Marta Słowik
III miejsce: Katarzyna Zulczyk

Kategoria – zespół:
I miejsce: Zespół z klasy Ib oraz chór szkolny
II miejsce: Klasa IIIa
III miejsce: Klasa IIIb

Klasy IV–VI szkoły podstawowej
Kategoria – solo:
I miejsce: Julia Zulczyk–Zajać
II miejsce: Malwina Miszewska oraz Zuzanna Koniarska
III miejsce: Weronika Adamska

Kategoria – zespół:
I miejsce: Zespół z klasy VI
II miejsce: Zespół z klasy Va
III miejsce: Zespół z klasy IVa

Klasy I–III gimnazjum
Kategoria – solo:
I miejsce: Paulina Grabowska
II miejsce: Martyna Dobosz
III miejsce: Aleksandra Teodorczuk

Zdobywcy pierwszych miejsc będą reprezentować naszą szkołę
w VIII Gminnym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w dniu 6.11.2013r.

Grażyna Leśkiewicz
Gabriela Solecka



16.10.2013r.

Ludwiki rozdane!!!

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony był w naszej szkole
w atmosferze doskonałej zabawy
i dobrego humoru. Uczniowie przygotowali dla nauczycieli, „Ludwiki” na wzór „Oskarów” wręczanych przez Amerykańską Akademię Filmową. Było dostojnie, ale z dużą dozą uśmiechu. Organizatorzy zadbali o to, aby żaden pedagog nie wyszedł bez nagrody, a nominacje w swojej kategorii potraktował z uśmiechem i przymrużeniem oka . Gala została poprzedzona przedstawieniem zatytułowanym „Z edukacją przez wieki”, a zakończona koncertem życzeń dedykowanym wszystkim pracownikom naszej szkoły.

Monika Walczak
Joanna Wiater



15.10.2013r.

Lekcja przyrody na żywo
„Owady”











9.10.2013r.

Ślubowanie klas piewszych
szkoły podstawowej

W dniu 10.10.2013 roku odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszych Szkoły Podstawowej w Baniosze. Wstąpienie do braci uczniowskiej nie było łatwe. Zanim uczniowie powtórzyli akt ślubowania, a pan Dyrektor przystąpił do pasowania na ucznia umiejętności uczniów testowały szkolne duszki, które bardzo rzetelnie przeprowadziły egzamin.
Z wielką radością obserwowaliśmy prezentowane talenty małych pierwszaków, zaś uczniowie z dumą ślubowali godnie reprezentować szkołę w dalszych latach nauki.
Program został przygotowany przez p. Ewelinę Płatek – wychowawcę klasy Ia i p. Elżbietę Jakubiak – wychowawcę klasy Ib.
Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali tarcze, które wręczyła osobiście pani Dyrektor oraz akt pasowania na ucznia klasy I SP w Baniosze.
Wrażenia z tej uroczystości na długo zapadną w pamięci naszej
i Rodziców.

Ewelina Płatek
Elżbieta Jakubiak



9.10.2013r.

Ślubowanie klas piewszych gimnazjum

9 października 2013 r. odbyło się ślubowanie klas pierwszych gimnazjum. Mottem uroczystości było hasło „Otwierajcie na oścież”. Kanwa przedstawienia
w symboliczny sposób nawiązywała do motywu przekraczania progu drzwi jako nowego etapu w życiu. Młodzież zaprezentowała piękne i wzruszające aranżacje poetyckie i muzyczne. Przez wrota nowej szkoły zostały przeniesione uczniowskie pamiątki z podstawówki: puchary, nagrody, medale, zdjęcia, tornistry, stare podręczniki i przybory szkolne. Dodatkowo wejście do gimnazjum obsypano ziarnem, aby wszystko czego nauczą się młodzi ludzie
w gimnazjum, wydało plon obfity.
Uroczystość ślubowania zwieńczyło błogosławieństwo księdza proboszcza.
Gimnazjalistom życzymy, aby w murach Gimnazjum w Baniosze znaleźli swój drugi dom a wiedza zdobyta podczas trzyletniej wędrówki wzrosła i zaowocowała w ich sercach.

Wychowawczynie klas pierwszych:
Anna Wasilewska
Agnieszka Sałańska



10.09.2013r.

I Gminny Konkurs Młodych Talentów

W miniony czwartek, 5 września odbyła się pierwsza gminna edycja Konkursu Młodych Talentów. Organizatorem imprezy, nad którą patronat objął Burmistrz Miasta
i Gminy Góra Kalwaria, był Zespół Szkół w Baniosze.
Do konkursu zgłosiło się 23 uczestników ze szkół podstawowych
i gimnazjów z terenu gminy Góra Kalwaria, którzy zaprezentowali piosenki z repertuaru polskich wykonawców muzyki rozrywkowej. Jury po przesłuchaniu wszystkich uczniów wyłoniło jedenaścioro finalistów, którzy wystąpią w najbliższą niedzielę, 8 września
w Brześcach, podczas Święta Plonów.

Laureaci I Gminnego Konkursu Młodych Talentów:
Karolina Asman, I klasa, Szkoła Podstawowa nr 2 w Górze Kalwarii
Amelia Wojtun, II klasa, Szkoła Podstawowa w Czersku
Mateusz Szlązak, III klasa, Szkoła Podstawowa w Brześcach
Julia Romaniuk, IV klasa, Szkoła Podstawowa w Czersku
Julia Koszałka, VI klasa, Szkoła Podstawowa nr 2 w Górze Kalwarii
Jakub Drozdowski, VI klasa, Szkoła Podstawowa w Baniosze
Bartosz Paśnicki, I klasa, Gimnazjum w Górze Kalwarii
Aleksandra Ślusarczyk, I klasa, Gimnazjum w Baniosze
Maja Olejnik, II klasa, Gimnazjum w Brześcach
Justyna Mróz, II klasa, Gimnazjum w Górze Kalwarii
Karolina Koniarska, II klasa, Gimnazjum w Baniosze

Iwona Szymańska



2.09.2013r.

Rozpoczęcie roku szkolnego
klas 4–6 szkoły podstawowej
i 1–3 gimnazjum

2 września 2013 roku o godzinie 10.30 uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej powitali swoich kolegów i koleżanki
z klas 4–6 szkoły podstawowej oraz 1–3 gimnazjum w nowym roku szkolnym 2013/2014.
Przygotowany przez nich program artystyczny przypomniał wszystkim zebranym, że wakacje już się skończyły i na nowo trzeba wziąć się do pracy. Na pocieszenie przypomnieli nam jednak, że już za 10 miesięcy znowu będą wakacje :)

Anna Zięba



2.09.2013r.

Rozpoczęcie roku szkolnego
klas 0–3 szkoły podstawowej

Dnia 2 września 2013 roku
o godzinie 9.00 uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej serdecznie powitali swoich młodszych kolegów i koleżanki
z klas 0–2 w nowym roku szkolnym 2013/2014 życząc udanego startu i samych sukcesów.
Przygotowany przez uczniów program artystyczny przypomniał wszystkim obecnym na uroczystości, że skończyły się już wakacje
i pora zabrać się do pracy, z nadzieją, że nowy rok szkolny będzie udany zarówno dla nauczycieli, jak i dla wszystkich uczniów.

Alicja Leszczyńska
Joanna Ociesa



Administracja i moderacja strony: Anna Zięba Napisz do mnie