Rok szkolny 2017/2018

11.12.2017r.


Przypominamy o konieczności przyniesienia ze sobą zgody na udział w zabawie i na samodzielny powrót do domu.
Wzór zgody rodzica/opiekuna


12.12.2017r.

Kolejny medal dziewcząt

8 grudnia 2017 r. w Brześcach odbyły się Mistrzostwa Gminy Góra Kalwaria w unihokeju dziewcząt.
Zawody rozegrano w ramach XX Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Nasze gimnazjalistki wywalczyły III miejsce.
Z pełnym zaangażowaniem i wolą walki do zawodów przystąpiły:
Agata Bogumił – kapitan
Daria Adamska
Ilona Bednarczyk
Wiktoria Badowska
Weronika Guza
Małgorzata Sasanka
Wiktoria Machacka
Maja Górecka
Aleksandra Ćwiek

Wszystkim zawodniczkom gratulujemy!

Katarzyna Fornal11.12.2017r.

Kreatywny Kalendarz Adwentowy
Konkurs

W naszej szkole został zorganizowany konkurs na Kreatywny Kalendarz Adwentowy. Prace konkursowe wykonało 28 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum oraz sześciu przedszkolaków. Prace były wykonane pomysłowo i bardzo starannie. Zostały wyeksponowane na wystawie usytuowanej na korytarzu szkolnym.
Pomysłodawczyniami konkursu była p. Marta Bedyńska i p. Wanda Piotrowska.

Marta Bedyńska
Wanda Piotrowska10.12.2017r.

Orszak Świętego Mikołaja

W sobotę 9 grudnia uczniowie klasy 7b wybrali się do Lublina, aby tam reprezentować szkołę podczas Orszaku Świętego Mikołaja. Głównym celem wyjazdu było podsumowanie akcji charytatywnej, którą w listopadzie siódmoklasiści przeprowadzili wśród swoich koleżanek i kolegów, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. Był to konkurs „Ile waży Święty Mikołaj?”, którego celem było zebranie bilonu o jak największej masie. Uczniom naszej szkoły udało się zgromadzić grosze, które łącznie ważyły 99,57kg. Pieniążki te posłużyły do zważenia Świętego Mikołaja oraz zasiliły konto Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo wspomagającej finansowo zdolne dzieci i młodzież z biednych rodzin w ich procesie edukacji.
Wizyta w Lublinie rozpoczęła się od spaceru po Starym Mieście, po której uczniowie udali się na Rynek Główny, gdzie o godzinie 12.00 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie oraz przyjazd Świętego Mikołaja w karecie. Podczas pobytu na rynku była okazja posłuchać utworów w wykonaniu zespołu Hanki Rybka z Zakopanego, obejrzeć spektakl teatralny o życiu i działalności Świętego Mikołaja z wykonaniu Teatru Panopticum oraz przyjąć błogosławieństwo ks. Abpa Stanisława Budzika. Następnie w towarzystwie występów orkiestry dętej wszyscy przemaszerowali w uroczystym orszaku na plac kościelny na Czwartku, gdzie znajduje się Parafia Świętego Mikołaja. Tam również odbywały się występy, koncerty i animacje, a zwieńczeniem wspólnej zabawy było niezwykle efektowne i spektakularne ważenie Świętego Mikołaja.
Po tym długim, i dość chłodnym dniu, uczniowie udali się na ciepły posiłek, a następnie szczęśliwi wrócili do domu.

Anna Zięba
Joanna Rostalska10.12.2017r.

Finał Szlachetnej Paczki

Nasza szkoła już po raz...4 wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”.
Dzięki zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów oraz ogromnemu wsparciu rodziców udało nam się przygotować wielką paczkę prezentów środki finansowe na zakup nowej lodówki jak również garderoby i najpotrzebniejszych rzeczy dla pani Jadwigi.
Poniżej przedstawiamy fotorelacje z przebiegu akcji.
Dziękujemy wszystkim o dobrym sercu.

Marta Bedyńska
Wanda Piotrowska
Iwona Szymańska8.12.2017r.

Teatr Maska
profilaktyka i edukacja

29 listopada 2017 roku nasza uczniowska społeczność miała możliwość obejrzeć w szkole – trzy przedstawienia, dostosowane do ich wieku i mówiące o zagrożeniach obecnego świata.
„Laboratorium życia” – spektakl przeznaczony dla gimnazjum i klasy VII, poruszył problem zażywania dopalaczy i picia alkoholu. Młodzież sięga po te pozornie legalne substancje szukając silnych wrażeń. Dopalacze bywają jednak dużo mocniejsze i o wiele bardziej toksyczne od innych środków uzależniających, a co za tym idzie, szybciej zabierają nam wolność, powodują poważne komplikacje społeczne i utratę zdrowia.
„Z pamiętnika kujonki” – drama przeznaczona dla klas IV–VI szkoły podstawowej. Przyciągnęła naszą uwagę, bo dotknęła tematu przemocy i agresji. Dogadywanie, dogryzanie, wyśmiewanie, dokuczanie dyskryminacja to agresywne zachowania. Wśród uczniów często zostają przemilczane, choć niektórzy tylko się przyglądają. Młodzież rzadko szuka pomocy u nauczycieli i pedagogów, wstydząc się powiedzieć wprost, że jest przez kogoś prześladowana i potrzebuje wsparcia.
„To największe jest szaleństwo, nie znać słowa: bezpieczeństwo” – bajka o zasadach bezpieczeństwa, przeznaczona dla klas 0–III. Na każdym kroku znaki drogowe . . . różne kolory, kształty, obrazki. Numery alarmowe, zasady, regulaminy, zakazy. Jak to wszystko zapamiętać? Na drodze samochody, rowerzyści, nieznajomi. Jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, warto jest poświęcić czas na naukę, aby mieć pewność, że potrafimy się odpowiednio zachować w każdej sytuacji. Dlatego też, nasi najmłodsi uczniowie chętnie obejrzeli perypetie małej biedronki Aldonki, która zgubiła się w lesie i nie mogła znaleźć drogi do domku . . .
Mamy nadzieję, że te lekcje z życia wzięte „zmuszą” naszych wychowanków do przemyśleń.

Beata Płatek
Dorota Adamska
Weronika Pająk–Kruszewska2.12.2017r.

Nasz Mikołaj waży 99,6kg!!!

W listopadzie nasza szkoła włączyła się do udziału w konkursie „Ile waży Święty Mikołaj”, którego celem jest wsparcie funduszu stypendialnego Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, wypłacającej stypendia dla dzieci i młodzieży w wieku 15–19 lat, która osiąga bardzo dobre wyniki w nauce i odznacza się nienaganną postawą moralną.
Konkurs polega na zebraniu bilonu o jak największej wadze. Posłuży on do zważenia Świętego Mikołaja, podczas Orszaku Świętego Mikołaja, który odbędzie się 9 grudnia w Lublinie. Zwycięzcą konkursu zostanie ta grupa, która zbierze monety o największej wadze w przeliczeniu na jednego ucznia.
Przez cały listopad uczniowie klasy 7b zbierali więc wśród swoich kolegów, koleżanek, nauczycieli, wychowawców, pracowników szkoły, rodziny, przyjaciół i znajomych pieniążki które następnie skrupulatnie segregowali, liczyli i pakowali.


Podczas akcji udało się zebrać w szkole bilon
o łącznej wartości 607,12zł, co daje 60712*1,64g=99567,68g czyli prawie 99,6 kilograma!

W przeliczeniu na jednego ucznia udało nam się zgromadzić
bilon o wadze 295,5 grama.

Teraz czekamy na wyniki konkursu :)

Anna Zięba
Joanna Rostalska30.11.2017r.

Szlachetna Paczka

Nasza szkoła jak co roku bierze udział w akcji Szlachetna Paczka, tym razem pomagamy starszej, samotnej i schorowanej pani Jadwidze. Jej potrzeby nie są wygórowane, marzy o podstawowych produktach żywnościowych i chemicznych. Oprócz tego postaramy się wspólnie zprezentować pani Jadwidze nową lodówkę.

Najważniesze potrzeby pani Jadwigi to:

lodówka (stara lodówka Pani Jadwigi „dobre lata” ma już dawno za sobą – jest cała skorodowana, zamraża produkty i pobiera bardzo dużo prądu)

kołdra (pani Jadwiga po prostu marzy o ciepłej zimowej pierzynie, by spać jak w puchu)

kurtka (pani Jadwiga nie ma ciepłej zimowej kurtki, do lekarzy jeździ w lekkiej kurtce jesiennej, marzy o takiej prawie do kolan)

żywność trwała (herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, warzywa w puszkach)

środki czystości (proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów)

odzież r.52 (długa kurtka, t–shirty, bluza polar lub sweter) buty r.37 (kozaki, buty trekkingowe)

wyposażenie mieszkania (kołdra, koc, pościel)

specjalne upominki (pani Jadwiga marzy o książkach – nowe kryminały, z rozmowy wynika, że nie czytała żadnego kryminału autorów ze Skandynawii)

Pamiętajcie, pomagajmy naszym bliźnim
zwłaszcza na święta.

Zbiórka trwa do 8 grudnia!

Marta Bedyńska
Wanda Piotrowska29.11.2017r.

Mam siłę do działania

Słowo „motywacja” wywodzi się z języka łacińskiego, w którym „moveo” oznacza wprawianie w ruch, popychanie. Jest to proces wewnętrzny, określający kierunek działania nastawiony na osiągnięcie konkretnego celu. Motywacja jest zatem źródłem i sternikiem naszych zachowań. Jest siłą wewnętrzną, w wyniku której pojawia się chęć robienia czegoś.
Wszyscy przychodzimy na świat z wrodzoną ciekawością badacza, potrzebą udoskonalania czy naturalnym pragnieniem zdobywania wiedzy. Gdy dzieci idą do szkoły, cieszą się, że będą poznawać świat, uczyć się czytać i pisać. Jednak to zamiłowanie do nauki zaczyna się stale obniżać począwszy od trzeciej klasy szkoły podstawowej. Początkowo ekscytująca, pobudzająca do rozwoju nauka z czasem zmienia się w mozolną pracę, która przestaje sprawiać przyjemność.
Skąd się bierze motywacja? Jaki ma wpływa na to, że ludzie się uczą? Co decyduje o tym, że doskonalimy swój warsztat pracy i zdobywamy nowe umiejętności? Jak wzbudzać taką motywacją? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas czwartkowych warsztatów „Motywacja – mam siłę do działania”. Spotkanie z uczniami klas VII w ramach realizacji działań programu wychowawczo–profilaktycznego prowadziła Pani Marta Cichosz z Polskiego Centrum Profilaktyki.
Po zajęciach z młodzieżą odbyło się także szkolenie dla nauczycieli oraz rodziców, które miało podkreślić wagę motywacji ucznia w procesie nauczania, a także przybliżyć techniki zwiększające mobilizację młodzieży do pracy.
Nic nie stanowi większej motywacji, jak wiara w sukces, dostrzeganie najdrobniejszych osiągnięć każdego dziecka, czy pokazanie możliwości, których być może jeszcze dotąd nie odkryto. Każdy z Was drodzy uczniowie ma ogromną szansę osiągnięcia sukcesu. Czy jednak z tego skorzystacie.. zależy to już wyłącznie od WAS samych.

Beata Płatek
Weronika Pająk–Kruszewska
Dorota Adamska29.11.2017r.

Marzycielska poczta

Uczniowie klas czwartych wraz z wychowawczyniami po raz pierwszy wzięli udział w akcji „Marzycielska poczta”. Programem tym objęte są chore, często nieuleczalnie dzieci i to co może sprawić im radość to listy od rówieśników. Nasi uczniowie postanowili zrobić dobry uczynek i wysłali własnoręcznie napisane kartki i listy z życzeniami radości i powrotu do zdrowia.
Relacja z przebiegu akcji dostępna jest na stronie www.marzycielskapoczta.pl

Marta Bedyńska
Monika Walczak26.11.2017r.

Julka najlepsza w ogólnopolskim konkursie!!!

21 października Julia Sałańska z kl IIb uczestniczyła w finale XXV Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie” w Łodzi. Pod kierunkiem p. Aliny Pastuszki przygotowała repertuar wymagany regulaminem – wiersz i fragment prozy odnoszący się do tegorocznego hasła konkursu.
„ . . . Ja chcę, żeby stawiali domy, żeby budowali fabryki, robili ulice, urządzali komunikację, przeprowadzali drogi! Ja chcę, żeby moja Łódź rosła, żeby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz.„
Ponieważ repertuar spodobał się jurorom, Julię zaproszono do występu w koncercie galowym, po którym ogłoszono wyniki. Radosć nasza nie miała granic, gdyż jurorzy przyznali Julii I miejsce.
BRAWO!!!

Alina Pastuszka26.11.2017r.

„Dźwięczne Półnutki” laureatem
VII Mazowieckiego Festiwalu Piosenki
z Dobrym Tekstem!!!

9 listopada w Domu Kultury „Arsus” odbył się uroczysty koncert galowy VII Mazowieckiego Festiwalu Piosenki – Muzyczna Jesień. Był to koncert niezwykły – wśród laureatów wystąpił zespół „Dźwięczne Półnutki” prowadzony przez p. Alinę Pastuszkę. Poza tym uczestniczył w nim Pan Dyrektor i miał możliwość zobaczenia na scenie bohaterów tego wieczoru.
Po koncercie ogłoszono wyniki . Okazało się, że „Dźwięczne Półnutki” otrzymały III miejsce, a duet; Ewa Odrowąż – Coates i Nicole Kozicka – wyróżnienie.
To wielki sukces zważywszy, że w tegorocznym festiwalu wystąpiło aż 118 podmiotów wykonawczych z 6 województw.
Wielkie gratulacje dla dziewczynek i prowadzącej.

Alina Pastuszka23.11.2017r.

Andrzejki 2017

22 listopada w Szkole Podstawowej w Baniosze odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów klas 4–7 oraz 2–3 gimnazjum, której organizatorem był Samorząd Uczniowski. Tego wieczoru nie zabrakło atrakcji, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uczniowie klasy 3b gimnazjum przygotowali dla uczestników szereg różnorodnych zabaw tanecznych, można było również zaprezentować swoje umiejętności wokalne podczas zabawy karaoke, no i oczywiście sprawdzić, co szykuje nam los w przyszłości. Rodzice dla uczestników przygotowali bufet z przekąskami i napojami.
Zabawa była bardzo udana i wszyscy już z niecierpliwością czekamy na następną.

Samorząd Uczniowski20.11.2017r.

Brązowi Medaliści Powiatu Piaseczno

Reprezentacja naszej szkoły w mini piłce koszykowej chłopców 16 listopada 2017 roku wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu Piaseczyńskiego. Na zawodach rozgrywanych w ramach XX Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej stawili się zwycięscy poszczególnych gmin naszego powiatu.
Po losowaniu znaleźliśmy się w grupie z drużynami ze Szkoły Podstawowej w Prażmowie i Szkołą Podstawową nr 5 z Piaseczna – gospodarzami, którzy okazali się zwycięscami turnieju. W meczu o III miejsce graliśmy z zespołem z Mrokowa, który wygraliśmy po zaciętej walce 4 punktami. Brawo chłopcy za rywalizację i zaangażowanie do końca każdej kwarty.
Skład naszej reprezentacji:
Kacper Olszewski – kapitan
Sebastian Rytka
Bartłomiej Bieniak
Łukasz Bławdziewicz
Frydery Kaczorek
Karol Dąbrowski
Bartłomiej Goliszewski
Marcel Ogrzywalski
Mateusz Ogrzywalski
Łukasz Błaszczyk
Damian Wosztyl
Filip Tobolski
Mikołaj Rozum

Beata Płatek19.11.2017r.

III miejsce i brązowy medal!!!

14 listopada 2017r. w Cendrowicach odbyły się Mistrzostwa Gminy w PIŁKĘ KOSZYKOWĄ DZIEWCZĄT, rozgrywane w ramach XX Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W zawodach uczestniczyły reprezentacje 5 szkół. Nasze dziewczęta wywalczyły III miejsce. Niewiele zabrakło, aby wróciły ze srebrnymi medalami . . . Może w przyszłym roku? Trzymamy kciuki!
Oto skład „brązowej” reprezentacji:
Aleksandra Ćwiek – kapitan kl. III A
Maria Sierszuła kl. III A
Klaudia Pacuszka kl. III B
Maja Górecka kl. III A
Agata Bogumił kl. II B
Daria Adamska kl. II A
Wiktoria Badowska kl. II A
Ilona Bednarczyk kl. II B
Małgorzata Sasanka kl. II B
Natalia Szywała kl. II A
Weronika Guza kl. II A

Katarzyna Fornal14.11.2017r.

Koncert Laureatów XII Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w kościele parafialnym w Górze Kalwarii odbył się Koncert Laureatów XII Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej. Zaprezentowali się laureaci pierwszych miejsc wybranych kategorii a koncert poprowadziła Agnieszka Sałańska – jedna z organizatorek festiwalu. Delegacja Szkoły, w osobach Dyrektora Dariusza Słapka i Iwony Szymańskiej, złożyła wiązankę pod pomnikiem Marszalka Józefa Piłsudskiego.
Poniżej treść zapowiedzi a na stronie www.gorakalwaria.pl relacja filmowa z koncertu.
„Dajmy niezawodne dowody Ojczyźnie naszej, że jej uszczęśliwienie jest jedynym naszym celem” – słowa wypowiedziane przez kanclerza wielkiego koronnego Andrzeja Zamoyskiego podczas otwarcia obrad sejmu konwokacyjnego w 1764 roku. Czyż dzisiaj nie pozostają aktualne? Czyż każda miłość nie domaga się dowodów? Także ta do Ojczyzny, a może zwłaszcza ta miłość żąda dowodów.
Podczas panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego dano ojczyźnie wiele dowodów – zarówno miłości, jak i egoizmu, zaślepienia żądzą władzy i dbania o swój własny pożytek kosztem dobra publicznego; był Sejm Wielki, ale była też Targowica. W czasie 123 lat zaborów byli Piotr Wysocki i Romuald Traugutt, ale był i margrabia Aleksander Wielopolski, był ksiądz Piotr Ściegienny, Michał Drzymała, ale był i Jakub Szela.
Poddajemy naszych przodków ocenie, rozliczając ich z miłości, nazywamy ich bohaterami lub zdrajcami. Pamiętajmy, że nas ocenią z miłości do Polski nasze dzieci, wnuki i prawnuki.
Wszystkim bezimiennym, którzy są dla nas bohaterami, którym zawdzięczamy życie w Niepodległej Polsce, dedykujemy utwór Janusza Kondratowicza i Krzysztofa Klenczona „Biały krzyż”. Wykona go Adam Kłusek, uczeń klasy 5 Szkoły Podstawowej w Dobieszu, laureat I miejsca w kategorii solista z klas 4–6 Gminnego FPP organizowanego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria Pana Dariusza Zielińskiego, od 12 lat w Szkole w Baniosze. Festiwal jest jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Gminnego Święta Niepodległości. Adama przygotowała pani Marzena Słapek.
Dzisiaj czcimy 99 rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, który przybył do Warszawy dzień wcześniej, wyprzedzając wydarzenia z lasku Compiegne pod Paryżem, gdzie Niemcy podpisały zawieszenie broni, kończące I wojnę światową.
Przyjazd Piłsudskiego do Warszawy wywołał powszechny entuzjazm jej mieszkańców.
W tych dniach Polacy uświadomili sobie, że po latach niewoli odzyskali niepodległość. Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał Jędrzej Moraczewski: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma (ich). Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.
Wejdźmy w radość tamtych dni i wysłuchajmy pieśni „Piechota – maszerują strzelcy” w wykonaniu Leny Leszczyńskiej, uczennicy klasy II B Szkoły Podstawowej w Baniosze, której towarzyszem i opiekunem artystycznym oraz na pewno autorytetem jest tata – pan Janusz Leszczyński.
Radość z niepodległości nie trwała długo, po walkach o ustalenie granic w latach 1918–21, przyszły trudne lata kształtowania się II Rzeczypospolitej. Opanowanie chaosu pozaborowego, stworzenie podwalin gospodarki ogólnonarodowej, nawiązywanie stosunków z sąsiadami, a także wewnętrzne spory o władzę uświadamiają nam, że , jak powiedział Święty Jan Paweł II „Wolność nie jest nam dana raz na zawsze, musimy ją stale zdobywać”. Wrzesień 1939 pokazał narodowi polskiemu, że znowu trzeba o nią walczyć – o wolność i o Polskę.
Dumny naród, królewski szczep Piastowy, zaatakowany przez sąsiednie totalitaryzmy, opuszczony przez sojuszników, stanął do walki. Współcześnie młodych ludzi pokolenie Kolumbów fascynuje a dowodem na to jest wybór utworów o tematyce drugowojnennej. Za chwilę usłyszą Państwo 4 utwory w wykonaniu laureatów XII Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej.
Zapraszamy zwyciężczynie w kategorii duety z klas 4–6: Paulinę Dzwonkowską i Łucję Rzezak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Górze Kalwarii z piosenką „Warszawskie dzieci”, przygotowane przez pana Andrzeja Kochańskiego.
W skocznym rytmie, próbując zagłuszyć krzyk cierpienia dręczonej przez okupanta stolicy, jest znana piosenka „Pałacyk Michla”, dzisiaj w wykonaniu Zespołu z klasy I B pod kierunkiem pani Urszuli Wiśniewskiej ze Szkoły Podstawowej w Czersku – laureatów I miejsca w kategorii małe zespoły z klas I–III.
W 2014 roku w 70 rocznicę Powstania Warszawskiego powstał film Jana Komasy pt: „Miasto 44”. Usłyszą Państwo utwór pochodzący ze ścieżki muzycznej do filmu. Słowa Zofia Jaworowska, muzyka Paweł Lucewicz, wykonanie: Małgorzata Sasanka z klasy II B gimnazjum w Baniosze – zwyciężczyni w kategorii solista gimnazjum.
„Tyle tysięcy poległo polskich żołnierzy za wolność naszą i sprawę. Ja w Polskę, Mamo, tak bardzo wierzę i w świętość naszej sprawy.”
Wiara, którą mają nasze dzieci niech będzie dla wszystkich wezwaniem do obrony wartości, na których dźwiga się całe to ponadtysiącletnie dziedzictwo, któremu na imię Polska.
Utwór pt. „Dziś idę walczyć, mamo” zaśpiewa Zespół, któremu jury XII Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej przyznało Nagrodę Główną. Młodzież reprezentuje Zespół Szkół Ogólnokształcących w Górze Kalwarii.
„walczyć bez lęku, za kraj, za honor nasz”
Miejmy odwagę „walczyć bez lęku, za kraj, za honor nasz”.
Dziękując Państwu za wspólne dzielenie się radością z życia w niepodległej Polsce, mamy nadzieję, że koncert laureatów XII GFPP poruszył Państwa i uznacie go za dowód, że w polskich szkołach uczyło się i uczy umiłowania ojczyzny.

Dariusz Słapek
Agnieszka Sałańska
Iwona Szymańska13.11.2017r.

Wieczorek Poezji Patriotycznej

W poniedziałek 13 listopada odbył się w naszej szkole wieczorek poezji patriotycznej, na który zaproszeni zostali wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Baniosze. W czasie spotkania zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski mieliśmy okazję wysłuchać wierszy o tematyce patriotycznej w wykonaniu: Karola Dąbrowskiego, Oli Sadowskiej, Vanessy Nsofor, Julii Gołębiewskiej, Ani Sałańskiej oraz pani Iwony Szymańskiej. Tego wieczoru nie zabrakło również piosenek patriotycznych, które przygotowały dla nas Zosia Nowak, Karol Dąbrowski oraz uczniowie klasy 5b. Całość - przeplatana pieśniami wykonanymi przez nas wszystkich przy akompaniamencie pana dyrektora Dariusza Słapka.
Był to dla nas wszystkich bardzo dobrze spędzony czas i doskonała okazja, by po raz kolejny uczcić 99. rocznię odzyskania przez Polskę niepodległości oraz oddać hołd tym wszystkich, którzy o tę niepodległość walczyli.

Anna Zięba
Iwona Szymańska
Joanna Rostalska12.11.2017r.

XXV Uliczne Biegi Niepodległościowe

Typowa jesienna pogoda przywitała uczestników XXV Ulicznych Biegów Niepodległościowych w Górze Kalwarii. W pierwszej kolejności zawodnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 99 rocznicę, upamiętniając odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów, 15 uczniów z naszej szkoły wzięło sportowy udział w obchodach tego Narodowego Święta.
Pomimo niedzielnego poranka 12 listopada 2017 roku stawili się na starcie biegu, by swoim wysiłkiem fizycznym wyrazić radość, że Polska jest wolna. Brawo dla nich! Wszyscy wrócili z medalami i uśmiechem, bo dali z siebie wszystko walcząc z kolegami i koleżankami na co dzień tenującymi w klubach sportowych – biegi.
Nasza reprezentacja szkolna:
1.Kajetan Mroszczyk IIa
2. Seweryn Górski kl. IIa
3. Stanisław Gregosiewicz IIa
4. Aleksander Olszewski IIIb
5. Alicja Gołębiewska IVb
6. Kinga Lutek IVb
7. Dominik Kuciński IVb
8. Błażej Biczyk IVb
9. Bartosz Zulczyk IVb
10. Mikołaj Mroszczyk IVa
11. Natalia Piwek IVa
12. Julia Czarnecka VIb
13. Patryk Górski VIIa
14. Karol Dąbrowski VIIa
15. Ilona Bednarczyk IIb gim.

Beata Płatek10.11.2017r.

Akademia z okazdji Dnia Niepodległości10.11.2017r.

XII Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej

W dniu 8 listopada 2017 r. do Szkoły Podstawowej w Baniosze bardzo licznie przybyli uczniowie gminnych szkół podstawowych, aby już po raz 12 wziąć udział w Gminnym Festiwalu Piosenki Patriotycznej w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Tradycyjnie nad Festiwalem patronat objął i ufundował statuetki za I miejsca Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria, Dariusz Zieliński. W tegorocznej edycji Festiwalu wzięło udział 10 szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Do Szkoły Podstawowej w Baniosze przybyło w sumie 150 uczniów. Wykonawcy zaprezentowali 42 utwory patriotyczne w różnych kategoriach wiekowych i estradowych: solista, duet, zespół, chór z rozgraniczeniem wiekowym na kl. I–III, kl. IV–VI oraz kl. VII i gimnazjum. Poziom artystyczny festiwalu był jak co roku wysoki. Nauczyciele przygotowujący młodych artystów, oraz rodzice, którzy zadbali o piękne stroje przyjechali wraz ze swoimi podopiecznymi, aby wokaliści pewniej i bez tremy prezentowali się przed licznie zgromadzoną publicznością, która nagradzała występy gromkimi brawami.
Nagrodą Grand Prix festiwalu w tym roku jury uhonorowało zespół z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze Kalwarii za wykonanie piosenki „Dziś idę walczyć mamo”.
Jury w składzie: Tadeusz Sas, Edyta Wiśniewska, Dariusz Falana i Dariusz Słapek wyłoniło Laureata Grand Prix XII GFPP oraz przyznało nagrody :
Laureaci XII Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej:

Grand Prix XII GFPP
zespół z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze Kalwarii – „Dziś idę walczyć mamo”

I miejsce w kategorii solista kl. I–III
Lena Leszczyńska ze Szkoły Podstawowej w Baniosze – „Piechota, maszerują strzelcy”

I miejsce w kategorii solista kl. IV–VI
Adam Kłusek ze Szkoły Podstawowej w Dobieszu – „Biały krzyż”

I miejsce w kategorii solista kl. VII i gimnazjum
Małgorzata Sasanka ze Szkoły Podstawowej w Baniosze – „Miasto 44”

I miejsce w kategorii duety I–III
Blanka Pasternak, Milena Plichta ze Szkoły Podstawowej w Czaplinku – „Pięknie żyć”

I miejsce w kategorii duety IV–VI
Paulina Dzwonkowska, Łucja Rzezak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Górze Kalwarii – „Warszawskie dzieci”

I miejsce w kategorii duety kl. VII i gimnazjum
Julia Romaniuk, Wiktoria Radomska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze kalwarii – „Biały krzyż”

I miejsce w kategorii małe zespoły kl. I–III
zespół z kl. I b ze Szkoły Podstawowej w Czersku – „Pałacyk Michla”

I miejsce w kategorii małe zespoły kl. IV–VI
zespół „Dźwięczne Półnutki” ze Szkoły Podstawowej w Baniosze – „Ojczyzno ma”

I miejsce w kategorii duże zespoły–chóry
klasa V b ze Szkoły Podstawowej w Baniosze – „Ballada Varia”

W dniu 11 listopada 2017 r. podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w koncercie w Kościele Parafialnym w Górze Kalwarii o godz. 17.30 wystąpią następujący laureaci: Lena Leszczyńska, Adam Kłusek, Małgorzata Sasanka, Paulina Dzwonkowska i Łucja Rzezak, zespół z kl. I b ze Szkoły Podstawowej w Czersku, „Dźwięczne Półnutki” ze Szkoły Podstawowej w Baniosze, zespół z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze Kalwarii.

Wszystkim zaangażowanym w organizację XII Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej bardzo dziękujemy, specjalne podziękowania składamy firmom: „Hurtownia B.B.” i „Dolina Czerska” z Góry Kalwarii oraz firmie „Uni–Pack Maciejko sp. j.” z Piaseczna za ufundowanie nagród rzeczowych dla wszystkich uczestników festiwalu.

Iwona Szymańska
Agnieszka Sałańska8.11.2017r.

Mistrzowie Gminy Góra Kalwaria

8 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Kątach odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych w mini piłce koszykowej chłopców. Zawody przeprowadzono w ramach XX Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zespół z naszej szkoły z grupy wyszedł na pierwszym miejscu i spotkał się w meczu finałowym z zawodnikami ze Szkoły Podstawowej w Dobieszu. Nasi uczniowie po niezwykle zaciętym meczu wywalczyli I miejsce i będą reprezentować szkołę i gminę w zawodach powiatowych już 16 listopada.

Gratulujemy i trzymamy kciuki.

Skład złotej drużyny:
Kacper Olszewski – kapitan
Sebastian Rytka
Maksymilian Mielnik
Fryderyk Kaczorek
Bartłomiej Goliszewski
Karol Dąbrowski
Marcel Ogrzywalski
mateusz Ogrzywalski
Łukasz Błaszczyk
Damian Wosztyl
Mikołaj Rozum
Filip Tobolski

Beata Płatek8.11.2017r.

24 Października
Światowy Dzień Walki z Otyłością

Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Światowa Organizacja Zdrowia mówi nawet o epidemii: na świecie co roku z powodu schorzeń powiązanych z otyłością i nadwagą umiera ponad 2,5 miliona ludzi! Aby zwrócić uwagę na problem i zwiększyć świadomość społeczną w kwestii prawidłowego odżywiania, 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.
Statystyki alarmują – otyłość jest najpoważniejszą chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Niestety problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Jak wynika ze światowych badań WHO, od lat 80–tych liczba osób borykających się z otyłością podwoiła się! Ponad połowa mężczyzn i kobiet ma nadwagę, a 23% kobiet oraz 20% mężczyzn cierpi na otyłość. W Europie nadwaga dotyczy 30–70% społeczeństwa, otyłość zaś – 10–30%.
Z tej okazji w ramach Szkolnego Programu Promocji Zdrowia, uwzględniając elementy Programu Trzymaj Formę na korytarzu naszej szkoły przy sali biologicznej pojawiła się gazetka ścienna.
Uczniowie klasy 2A gimnazjum przygotowali i zaprezentowali przed klasą projekt edukacyjny poświęcony otyłości wśród dzieci i młodzieży.
Pamiętaj!
Popularyzacja oraz promocja wśród dzieci i młodzieży zdrowych nawyków, takich jak prawidłowa dieta i aktywność fizyczna, pozwolą im uniknąć problemów ze zdrowiem w przyszłości. Prowadząc zdrowy styl życia, szczególnie od najmłodszych lat, możemy ograniczyć ryzyko zachorowania na raka.

Agnieszka Makarewicz7.11.2017r.

„Bez krępacji i integracji”

Niby inni, a jednak tacy sami. Do takich wniosków doszli uczniowie klasy IIb gimnazjum, którzy udali się do Góry Kalwarii, aby uczestniczyć w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Podczas czwartkowego spotkania młodzież doświadczyła, jakie ograniczenia i trudności mają ludzie niepełnosprawni. Każdy osobiście mógł wejść w rolę osób z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności.
Głównym celem przeprowadzonych zajęć było zmniejszenie barier, zwiększenie otwartości i akceptacji przez społeczeństwo ludzi niepełnosprawnych.
Najważniejsze, żeby zrozumieć, że wszyscy jesteśmy tacy sami..

Dorota Adamska
Agnieszka Sałańska6.11.2017r.

Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej30.10.2017r.

Wolontariusze sprzątają cmentarz

Przed Świętem Zmarłych wszyscy sprzątają groby swoich bliskich. W tym roku także grupa wolontariuszy z naszej szkoły udała się na cmentarz parafialny, gdzie porządkowała samotne, opuszczone i często zaniedbane groby. Pomimo niesprzyjającej pogody wyposażeni w rękawiczki, worki foliowe, grabie oraz mnóstwo energii oczyściliśmy pomniki, powyrywaliśmy trawy i zgrabiliśmy liście. Celem akcji nie było tylko zastąpienie tych, którzy nie mogą przyjść osobiście na cmentarz, ale także chwila zadumy oraz kształtowanie postaw szacunku i wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach publicznych. Po skończonej pracy miło było popatrzeć na uporządkowane groby i teren rozciągający się wokół nich.

Opiekunowie sekcji wolontariatu
Weronika Pająk–Kruszewska
Dorota Adamska30.10.2017r.

VII Mazowiecki Festiwal Piosenki
z Dobrym Tekstem
„Muzyczna Jesień”

Już po raz trzeci 24 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przesłuchaniach festiwalowych w Ośrodku Kultury „Arsus” w Warszawie. W tym roku konkurencja była ogromna – na scenie pojawiło się ok 600 wykonawców w 118 podmiotach nie tylko z mazowieckiego, ale również z pięciu innych województw.
Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły wokalne: „Dźwięczne Półnutki” i „Ósemeczki” , duet Nicole Kozicka i Ewa Odrowąż–Coates oraz solistka Dominika Czarnecka.
Jury w składzie: przewodniczący – Artur Stachowski (muzyk, pedagog),Mariola Strukowska (muzyk, pedagog, animator kultury),Dorota Kołodziej (piosenkarka i aktorka teatralna) wyłonili grono nagrodzonych i wyróżnionych. Wsród nich znalazł się nasz duet – Ewa i Nicole ora zespół „Dźwięczne Półnutki”. Dokładne wyniki zostaną ogłoszone 9 listopada podczas Koncertu Laureatów. Wiemy tylko, że zespół został zaproszony do występu na tym występie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni z sukcesów naszych uczniów.

Alina Pastuszka29.10.2017r.

Coniew zdobyty

23 października w Coniewie odbył się VIII Gminny Festiwal Piosenki Angielskiej, na który licznie przybyła reprezentacja naszej szkoły przygotowana przez p. Alinę Pastuszkę.
W najmłodszej kategorii wiekowej – klasy I–III – zaśpiewała Dominika Czarnecka z kl. IIIa, w kategorii starszej – kl. IV–VI – wystąpił duet: Nicole Kozicka i Ewa Odrowąż–Coates z kl. VIb, a w grupie gimnazjalnej – Igor Zulczyk z kl.IIIa.
Wszyscy wykonawcy prezentowali wybraną przez siebie piosenkę w języku angielskim. Konkurencja była duża, bo w dwóch pierwszych kategoriach zaśpiewało prawie 60 wykonawców, a w grupie najstarszej – 15. Mamy jednak powody do dumy, gdyż nasi wokaliści znaleźli się w ścisłym gronie laureatów.

Igor Zulczyk – I miejsce

Dominika Czarnecka – II miejsce

Duet Nicole Kozicka i Ewa Odrowąż–Coates – II miejsce

Dźwięczne Półnutki – II miejsce

Ponieważ zgodnie z regulaminem zespół mógł liczyć tylko 5 osób, tym razem w jego składzie wystąpiły: Julia Czarnecka, Karolina Golańska, Nicole Kozicka, Ewa Odrowąż–Coates i Katarzyna Zulczyk z klasy VIb.

Gratulujemy !!!

Alina Pastuszka29.10.2017r.

Piękna wizytówka szkoły

15 października Dominika Czarnecka oraz nasze „Dźwięczne Półnutki” prowadzone przez p. Alinę Pastuszkę spróbowały swych sił na III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej w Lubaniu k.Włocławka.
Zgodnie z regulaminem wszyscy uczestnicy wykonywali jeden utwór o tematyce religijnej. Jak się okazało na miejscu nasze przedstawicielki były oceniane w jednej kategorii – soliści i zespoły do 13 lat. Choć tym razem nie udało nam się znaleźć w gronie laureatów, na pewno pozostawiłyśmy po sobie dobre wrażenie, a dla wszystkich występujących to kolejna konfrontacja muzyczna, kolejne doświadczenie i na pewno wiele przyjemnych wrażeń.
Dziękujemy za piękne reprezentowanie naszej szkoły w kolejnym zakątku naszego kraju.

Alina Pastuszka25.10.2017r.

„Wiem, czuję, pomagam . . . „

18 października 2017 roku uczniowie klas V, VI oraz VII Szkoły Podstawowej w Baniosze uczestniczyli w spotkaniu z Panem Piotrem Milewskim, przedstawicielem Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. Podczas prowadzonych warsztatów zastanawiano się wspólnie nad tym, czym tak naprawdę jest wolontariat, a także jakie cechy charakteru skłaniają ludzi do aktywności na rzecz innych. Prezentacja reportażu o Pływających Lekarzach, prowadzących działania pomocowe na terenie Panamy oraz omówienie znaczenia Przyrzeczenia Lekarskiego stało się punktem wyjścia do dyskusji na temat misji w pracy zawodowej i łączenia aktywności zawodowej z działalnością w ramach wolontariatu.
Mamy nadzieję, że przesłanie przekazywane przez Pana Piotra pozostanie w nas na zawsze, bo przecież „Wiem – warto zrozumieć innych, zrozumieć świat. Czuję, bo warto poczuć, że ludzie pozornie obcy mogą nam być bardzo bliscy. Pomagam, gdyż warto działać, jeśli ktoś potrzebuje pomocy...”

Dorota Adamska
Weronika Pająk–Kruszewska21.10.2017r.

Tydzień Kodowania
7–22 października 2017

Europejski Tydzień Kodowania to spontaniczny ruch zapoczątkowany w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej ściśle współpracujących z Komisją Europejską. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych; pokazanie, że programowanie może być przydatne i ciekawe. Może służyć do rozwiązywania problemów, wcielania różnych pomysłów w życie, komunikacji, a nawet zabawy.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Baniosze również włączyli się do udziału w tym wydarzeniu. Podczas zajęć koła matematyczno&nd informatycznego zapoznawali się z różnorodnymi aplikacjami pomocnymi podczas nauki kodowania. Były wśród nich między innymi: Code Mokey, Run Marco, Code Combat, Scratch, Hacked, Code Academy czy Lego Mindstorms.

Anna Zięba20.10.2017r.

Uwaga!!! Zbiórka!!!20.10.2017r.

Konkurs na LOGO sekcji wolontariatu13.10.2017r.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych szkoły podstawowej oraz zespoły wokalne „Dźwięczne Półnutki” oraz „Ósemeczki” zaprezentowali program słowno–muzyczny przygotowany z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nie zabrakło więc życzeń oraz dedykacji muzycznych dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz wszystkich uczniów, którzy również obchodzili dziś swoje święto.
Podczas akademii przedstwiciele Samorządu Uczniowskiego: Mikołaj Ogrzywalski i Mateusz Dworzecki, z pomocą pana dyrektora Dariusza Słapka, odznaczyli również piernikowymi medalami nauczycieli, którzy w przeprowadzonym przez Samorząd Uczniowski plebiscycie, zajęli pierwsze miejsca w trzynastu kategoriach.
Cała uroczystość przebiegła w bardzo radosnej i serdecznej atmosferze.

Alina Pastuszka
Anna Zięba12.10.2017r.

Ślubowanie klas pierwszych
szkoły podstawowej10.10.2017r.

Gdzie są chłopcy z tamtych lat,
czyli ostatni Cichociemny w Baniosze.

10.10.2017 r. pod lasem w Banioskiej Wsi odsłonięto tablicę upamięniającą zrzut Cichociemnych na bazę odbiorczą „Kanapa” w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944. W uroczystości wziął udział uczestnik tamtych wydarzeń a jednocześnie ostatni żyjący Cichociemny – Pan Aleksander Tarnawski. W historycznym wydarzeniu nie mogło zabraknąć uczniów i nauczycieli z naszej Szkoły. Oddając chwałę bohaterowi i wszystkim obecnym kombatantom przygotowaliśmy program artystyczny, pokazujący klimat tamtych dni. Przedwojenna sielanka zilustowana przez tańczące na scenie pary przerwana serią z karabinu i refrenem współczesnej piosenki: „Każde pokolenie ma swój czas...”, wędrówka rozproszonej polskiej armii „Z głową na karabinie”, szukającej sposobu na powrót do Polski, choćby na spadochronie i niosących nadzieję, że „Zachód o nas nie zapomniał” . . . Wreszcie zrzut i podjęcie skoczka przez mieszkańców Baniochy a potem walki w Warszawie, zobrazowane przez „Chłopaków z AK”
Mnóstwo emocji i patriotycznych uniesień, podnoszone przez świetnie przygotowanych aktorów, solistów i chór szkolny, zaangażowanie i widoczny entuzjazm dzieci i młodzieży oraz wielka skromność Wspaniałego Gościa sprawiły, że pomimo przejmującego chłodu, wszyscy czuliśmy się uczestnikami i wyglądaliśmy samolotu ze szkoczkami spadochronowymi. A potem poszliśmy na grochówkę.

Ewelina Płatek
Agnieszka Sałańska
Monika Walczak9.10.2017r.

Dzień Papieski
Idźmy naprzód z nadzieją6.10.2017r.

„Przestań marzyć, zacznij działać!”

W dniu 6 października 2017 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole panią Martynę Sobczyk – podróżniczkę i wolontariuszkę, która spotkała się z uczniami II i III klas gimnazjum, aby zarazić młodych ludzi pozytywnym myśleniem oraz zainspirować ich do działania i pokonywania własnych słabości. Pani Martyna pokazała, w jaki sposób w codziennym życiu łączy swoje pasje: podróże, sport i pomaganie innym ludziom.
„Do czego dążysz w swoim życiu? Jakie masz marzenia? To, co Ci opowiem, może Cię zaskoczyć, ale . . . Wszystko to możesz mieć na wyciągnięcie ręki! Jeśli jest cokolwiek, co wydaje Ci się, że jest barierą dla Ciebie, to już Ci mówię – ta bariera to Twoje myślenie. Zacznij od małych kroków każdego dnia. Zmieniaj stopniowo swoje myślenie, a zobaczysz, jak bardzo zmieni się Twoje nastawienie do życia oraz rzeczy, które były dla Ciebie wcześniej nierealne.„
Tymi słowami pani Martyna na swoim blogu „Life is a gift” zachęca do przewartościowania swojego dotychczasowego życia, pokonywania swoich ułomności, wiary we własne siły, a przede wszystkim – do pomagania innym ludziom, dzielenia się z nimi swoim szczęściem i dawania cząstki siebie drugiemu człowiekowi. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze, uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści prelegentki, zadawali wiele pytań, a na zakończenie pożegnali panią Martynę brawami w podziękowaniu za wspólnie spędzony czas.

Iwona Szymańska9.10.2017r.

Lekcja profilaktyki

W ramach realizacji Szkolego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego 2 października 2017 r klasa Va wraz z pedagogami szkolnymi wybrała się do Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii na montaż słowno – muzyczny pt. „Nałogi – droga donikąd”. Spotkanie poprowadził pan Jacek Dewódzki, muzyk, gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów zespołów: Dżem, Big Cyc, Patchwork, Revolucja. Przy gitarowych brzmieniach rockowych nasi uczniowie mogli wysłuchać treściwego przekazu, dotyczącego wszelkiego typu uzależnień. Prowadzacy w ciekawy, czasem nawet humorystyczny sposób opowiadał o zagrożeniach, które stają się coraz większym problemem społecznym wśród dzieci i dorosłych. Jak wiemy różne są przyczyny sięgania po używki. Pewne jest, że często rujnują nasze zdrowie bądź odbierają życie. Nie zawsze jednak uświadamiamy sobie, że odbierają też nam wolność i to nie tylko w aspekcie prawnym. Ograniczają naszą wolę i możliwość podejmowania samodzielnych, nie podyktowanych narkotycznym, alkoholowym czy innym uzależnieniem, decyzji. Przestrzegał przed konsekwencjami uzależnienia, przy okazji wspominając Ryszarda Riedla, kompozytora i wokalistę Dżemu, który stracił życie w młodym wieku, przez nałóg narkotykowy. Pan Jacek razem z towarzyszącym mu gitarzystą rockowym p. Andrzejem Paprotem przypomnieli przeboje Dżemu, takie jak „Naiwne pytania” czy „Whisky”.
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii i Gminna Komisja d.s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaprosili muzyków mając nadzieje, że taka właśnie relacja najlepiej trafi do młodzieży. A główne przesłanie, że nałogi to droga donikąd zostanie z nimi na zawsze.

Dorota Adamska
Beata Płatek30.09.2017r.

Dzwonek na obiad
w roku szkolnym 2017/2018

Chcielibyśmy Państwa serdecznie zaprosić do udziału w trwającej od 1 września 2017r. już IV edycji programu pn.„Dzwonek na obiad” w roku szkolnym 2017/18, w ramach którego rodzice uczniów z rodzin bardziej potrzebujących ubiegają się o dofinansowanie szkolnych obiadów. Program ten realizowany jest przez Fundację „Być Bardziej”, która w ten sposób przyczynia się do zniwelowania problemu niedożywienia dzieci i młodzieży w Polsce. Program ten objęty został patronatem honorowym: Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i wszystkich Kuratorów Oświaty w Polsce.
Fundacja „Być Bardziej” powstała pod koniec 2012r. Najważniejszym naszym celem jest walka z niedożywieniem wśród najmłodszych. W ostatnich trzech edycjach przy współpracy ponad 600 szkół udało nam się łącznie zebrać w akcji konkursowej „Grosz do grosza” 175 525,09 złotych, co pozwoliło nam na sfinansowanie ponad 35 105 obiadów (przy średniej cenie obiadu: 5zł) dla naszych podopiecznych. Pragniemy dziś zaprosić Państwa do dalszego udziału w tworzeniu społecznego programu pn. „Dzwonek na obiad”.
Chcemy, aby kolejne dzieci mogły otrzymywać dodatkowy ciepły posiłek. Do 6 października 2017r. (termin został przesunięty) będziemy przyjmować wnioski aplikacyjne o finansowanie dożywiania. Uczniów z rodzin potrzebujących do naszego programu zgłosić mogą nauczyciele, pedagodzy lub rodzice poprzez wypełnienie internetowo i odesłanie na adres Fundacji wypełnionego wniosku wraz z załącznikami. Szczegóły ubiegania się o dofinansowanie posiłków dla uczniów wraz z wnioskiem aplikacyjnym można znaleźć w Vademecum stypendysty na www.dzwoneknaobiad.pl
Formularz zgłoszeniowy

Prezes Fundacji „Być Bardziej”
ks. Andrzej Sikorski28.09.2017r.

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W dniu dzisiejszym uczniowie Szkoły Podstawowej w Baniosze już po raz drugi uczcili Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
W związku z tym, podobnie jak w roku ubiegłym, uczniowie klasy 7b zorganizowali patrole egzaminacyjne, które krążyły po całej szkole sprawdzając znajomość tabliczki mnożenia u uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, a nawet rodziców, którzy przychodzili odebrać swoje pociechy po zajęciach. W efekcie w szkole aż roiło się od prawdziwich Ekspertów Tabliczki Mnożenia.
Dziesiejszy dzień był więc doskonałą okazją do nadrobienia „tabliczkowych zaległości” po wakacjach, a także świetnej zabawy :)

Anna Zięba27.09.2017r.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W środę 27 września uczniowie klas IV–VII szkoły podstawowej oraz II–III gimnazjum wybierali swoich przedstawicieli w Samorządzie Uczniowskim.
W wyniku demokratycznych wyborów przewodniczącym w roku szkolnym 2017/2018 został Mikołaj Ogrzywalski z klasy IIIb gimnazjum, jego zastępcą – Mateusz Dworzecki z klasy IIIa gimnazjum, a sekretarzem – Frydetyk Kaczorek z klasy VIIa szkoły podstawowej.
Życzymy wielu sukcesów oraz satysfakcji z podejmowanych działań.

Joanna Rostalska
Anna Zięba
Iwona Szymańska22.09.2017r.

Sztafetowe biegi przełajowe

Takich zawodów żaden nauczyciel nie pamięta! To był prawdziwy i ekstremalny bieg przełajowy. Zawodnicy biegali po błocie i w strugach deszczu. Kto się przewrócił . . . wstawał i biegł dalej.
Czwartek 21 września 2017r. na długo pozostanie w naszej pamięci. W gminnych biegach sztafetowych naszą szkołę reprezentowały cztery zespoły i wszystkie znalazły się na tzw. pudle.

SZKOŁA PODSTAWOWA
1. Wiktoria Udenyi
2. Karolina Bartkowska
3. Wioleta Karaluch
4. Julia Czarnecka
5. Nicole Kozicka
6. Joanna Sobieraj
7. Karolina Golańska
8. Marika Wasiak
9. Aleksandra Borowiecka
10. Anna Karaluch
11. Zuzanna Daszkiewicz
Dziewczęta wywalczyły II miejsce!

1. Bartłomiej Bieniak
2. Łukasz Bławdziewicz
3. Damian Wosztyl
4. Karol Dąbrowski
5. Kacper Olszewski
6. Filip Tobolski
7. Adrian Drożdż
8. Mikołaj Rozum
9. Bartosz Zulczyk
10. Mateusz Grzegorczyk
11. Dawid Modelski
12. Patryk Jaskólski
Chłopcy ukończyli sztafetę na III miejscu!

GIMNAZJUM
1. Wiktoria Badowska
2. Daria Adamska
3. Natalia Szywała
4. Agata Bogumił
5. Klaudia Pacuszka
6. Ilona Bednarczyk
7. Amelia Pindelska
8. Aleksandra Piwek
9. Natalia Budek
10. Karolina Zientarska
Dziewczęta zajęły III miejsce!

1. Grzegorz Kaczyński
2. Krzysztof Świątek
3. Mikołaj Ogrzewalski
4. Kacper Soćko
5. Adrian Styczyński
6. Konrad Wosztyl
7. Gabriel Szymański
8. Alan Niziński
9. Mateusz Dworzecki
10. Szymon Bartosik
Chłopcy wywalczyli II miejsce!

Wszystkim zawodnikom gratulujemy i podziwiamy hart ducha!

Nauczyciele
wychowanie fizycznego19.09.2017r.

Brązowy medal!

We wtorek 19 września br. na Stadionie Miejskim w Górze Kalwarii odbyły się Mistrzostwa Gminy w PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT.
Z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem naszą szkołę reprezentowały następujące gimnazjalistki:
1. Agata Bogumił – kapitan kl. IIB
2. Karolina Zientarska kl. IIIA
3. Aleksandra Piwek kl. IIIA
4. Martyna Zaręba kl. IIIB
5. Daria Adamska kl. IIA
6. Weronika Guza kl. IIA
7. Małgorzata Sasanka kl. IIB
8. Wiktoria Badowska kl. IIA

Dziewczęta zajęły III miejsce. Gratulujemy!
W listopadzie – piłka koszykowa, trzymamy kciuki!

Katarzyna Fornal
Beata Płatek15.09.2017r.

Bezpieczna droga do szkoły

13 września odwiedzili naszą szkołę policjanci z piaseczyńskiej komendy wraz z ogromnymi, ale sympatycznymi maskotkami – mrówkami. Zaciekawieni pierwszo i drugoklasiści wzięli udział w pogadance i prezentacji multimedialnej na temat „Bądź bezpieczny na drodze”.
Policjanci przypomnieli uczniom podstawowe przepisy ruchu drogowego dla pieszych i rowerzystów, sposoby zachowanie się w środkach transportu oraz zagrożenia wynikające z bycia niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Mrówki wręczyły dzieciom kamizelki odblaskowe, opaski oraz odblaskowe breloczki do przypięcia na plecak lub tornister. Dzięki takim elementom odblaskowym, uczniowie staną się lepiej widoczni dla kierowców w nadchodzącym okresie jesienno–zimowym.

Na drodze zawsze jesteśmy ostrożni i uważni.

Beata Świątkiewicz15.09.2017r.

Pokazowy trening piłi siatkowej

12 września 2017 roku dwie klasy szóste i przedstawiciele klas piątych wzięli udział w pokazowym treningu piłki siatkowej. Trenerem głównym był Łukasz Kadziewicz – zawodnik grający na pozycji środkowego; reprezentant Polski, dwukrotny olimpijczyk oraz wicemistrz świata z 2006 roku. Wspierała go Joanna Kaczor reprezentantka Polski, grająca na pozycji atakujacej. Brązowa medalistka Mistrzostw Europy 2009, dwukrotna mistrzyni Polski. Pan Łukasz jest jednym z założycieli Akademii Siatkówki Kadziewicz Siezieniewski Dobrowolski. Pokaz odbył się na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Brześcach i miał na celu zaszczepić pasję i miłość do piłki siatkowej oraz umożliwić kolejnym podopiecznym rozpoczęcie treningów w naszej gminie. Prezentowane ćwiczenia, wykonane także przez naszych uczniów, pokazały, że można przeżyć piękną przygodę wiążąc życie z tym sportem. To świetna forma spędzania wolnego czasu.

Beata Płatek
Katarzyna Fornal
Dorota Adamska9.09.2017r.

47. Rajd Południowego Mazowsza


Program rajdu:

23.09.2017 r. (sobota)
14.30 – zbiórka drużyn turystycznych przy PSP nr 2 w Warce
Przejazd autokarem do Julianowa koło Czachówka
Przejście trasą leśną do Chynowa (około 6 km)
Spotkanie uczestników rajdu na terenie Zespołu Szkolno–Przedszkolnego im. Kornela Makuszyńskiego w Chynowie
Pokazy z zakresu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach
Ciepły posiłek – grochówka
22.00 – cisza nocna

24.09.2015 r. (niedziela)
7.30 – śniadanie, porządkowanie sal
9.30 – Msza Święta w kościele w Chynowie
10.30–11.30 – gawęda historyczna na temat historii kościoła i Chynowa.
12.00 – spotkanie ze strażakami OSP w Chynowie.
13.00 – zakończenie rajdu, wręczenie dyplomów.
13.30 – odjazd uczestników do Warki

Koszt uczestnictwa w rajdzie wynosi 12zł. W ramach wpisowego uczestnicy otrzymają:
–znaczek rajdowy;
–przejazd autokarem do Julianowa;
–zwiedzanie Chynowa;
–spotkanie z ciekawymi ludźmi;
–punkty na OTP;
–kurs pierwszej pomocy

Szczegółowe informacje i zapisy u pana Roberta Michoty.
Liczba miejsc ograniczona!!!4.09.2017r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
klas starszych

4 września o godz. 11.00 oficjalnie i uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2017/18. Głównymi bohaterami tego wydarzenia byli uczniowie klas szóstych, którzy pod kierunkiem pań: Katarzyny Fornal, Beaty Płatek i Eweliny Płatek przygotowali program artystyczny. Nasi artyści przypomnieli, że „był taki wrzesień, kiedy dzieci polskie nie usiadły w szkolnych ławkach, zamiast dzwonka, usłyszały huk armat, świst pocisków i wybuchy bomb”. 1 września 1939 roku o świcie wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu – rozpoczęła się II Wojna Światowa. Zauważyli, że obecni uczniowie bez lęku mogą przystąpić do swoich szkolnych zadań. Pożegnali słoneczne wakacje i w żartobliwej formie przedstawili szkolne życie. Na zakończenie uroczystości Pan Dyrektor Dariusz Słapek życzył wszystkim udanego nowego roku szkolnego. Następnie uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

Beata Płatek
Katarzyna Fornal
Ewelina Płatek4.09.2017r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
klas młodszych

„Najlepiej razem, najlepiej razem
Cieszyć się książką, piosenką, obrazem
I z przyjacielem dzielić każdą swoją myśl,
Najlepiej razem, zawsze razaem tak jak dziś.”

Dnia 4 września 2017 roku uczniowie klas trzecich przygotowali program artystyczny witając swoich młodszych kolegów i kolezanki w nowym roku szkolnym 2017/2018.
Uroczystość rozpoczął pan dyrektor witając zebranych gości, księdza Roberta Pękackiego, pana Wojciecha Fornala – przewodniczącego komisji oświaty, pana Jana Wysokińskiego – Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria.
Pięknym recytacjom towarzyszyły radosne piosenki oraz miła i serdeczna atmosfera. Już za 10 miesięcy znowu będą wakacje. Naszym uczniom życzymy wielu sukcesów w nauce oraz wzorowych postaw społecznych.

Alicja Leszczyńska
Joanna Ociesa30.08.2017r.

Rozkład jazdy autobusu szkolnego
w dniu 4 września 2017r.

Przywozy:
8.10 – Szymanów, Solec
9.20 – Szymanów, Solec
9.40 – Tomice, Kąty

Odwozy:
12.30 – Kąty
12.15 – Szymanów, Solec25.08.2017r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
4 września 2017r.

Klasy 0–III szkoły podstawowej

8.30 – Msza Święta
9.30 – Rozpoczęcie w szkole

Klasy IV–VII szkoły podstawowej
i II–III gimnazjum

10.00 – Msza Święta
11.00 – Rozpoczęcie w szkole11.08.2017r.


Administracja i moderacja strony: Anna Zięba Napisz do mnie