Rok szkolny 2017/2018

21.10.2017r.

Tydzień Kodowania
7–22 października 2017

Europejski Tydzień Kodowania to spontaniczny ruch zapoczątkowany w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej ściśle współpracujących z Komisją Europejską. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych; pokazanie, że programowanie może być przydatne i ciekawe. Może służyć do rozwiązywania problemów, wcielania różnych pomysłów w życie, komunikacji, a nawet zabawy.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Baniosze również włączyli się do udziału w tym wydarzeniu. Podczas zajęć koła matematyczno&nd informatycznego zapoznawali się z różnorodnymi aplikacjami pomocnymi podczas nauki kodowania. Były wśród nich między innymi: Code Mokey, Run Marco, Code Combat, Scratch, Hacked, Code Academy czy Lego Mindstorms.

Anna Zięba20.10.2017r.

Uwaga!!! Zbiórka!!!20.10.2017r.

Konkurs na LOGO sekcji wolontariatu13.10.2017r.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych szkoły podstawowej zaprezentowali program słowno–muzyczny przygotowany z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nie zabrakło więc życzeń oraz dedykacji muzycznych dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz wszystkich uczniów, którzy również obchodzili dziś swoje święto.
Podczas akademii przedstwiciele Samorządu Uczniowskiego: Mikołaj Ogrzywalski i Mateusz Dworzecki, z pomocą pana dyrektora Dariusza Słapka, odznaczyli również piernikowymi medalami nauczycieli, którzy w przeprowadzonym przez Samorząd Uczniowski plebiscycie, zajęli pierwsze miejsca w trzynastu kategoriach.
Cała uroczystość przebiegła w bardzo radosnej i serdecznej atmosferze.

Alina Pastuszka
Anna Zięba12.10.2017r.

Ślubowanie klas pierwszych
szkoły podstawowej10.10.2017r.

Gdzie są chłopcy z tamtych lat,
czyli ostatni Cichociemny w Baniosze.

10.10.2017 r. pod lasem w Banioskiej Wsi odsłonięto tablicę upamięniającą zrzut Cichociemnych na bazę odbiorczą „Kanapa” w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944. W uroczystości wziął udział uczestnik tamtych wydarzeń a jednocześnie ostatni żyjący Cichociemny – Pan Aleksander Tarnawski. W historycznym wydarzeniu nie mogło zabraknąć uczniów i nauczycieli z naszej Szkoły. Oddając chwałę bohaterowi i wszystkim obecnym kombatantom przygotowaliśmy program artystyczny, pokazujący klimat tamtych dni. Przedwojenna sielanka zilustowana przez tańczące na scenie pary przerwana serią z karabinu i refrenem współczesnej piosenki: „Każde pokolenie ma swój czas...”, wędrówka rozproszonej polskiej armii „Z głową na karabinie”, szukającej sposobu na powrót do Polski, choćby na spadochronie i niosących nadzieję, że „Zachód o nas nie zapomniał” . . . Wreszcie zrzut i podjęcie skoczka przez mieszkańców Baniochy a potem walki w Warszawie, zobrazowane przez „Chłopaków z AK”
Mnóstwo emocji i patriotycznych uniesień, podnoszone przez świetnie przygotowanych aktorów, solistów i chór szkolny, zaangażowanie i widoczny entuzjazm dzieci i młodzieży oraz wielka skromność Wspaniałego Gościa sprawiły, że pomimo przejmującego chłodu, wszyscy czuliśmy się uczestnikami i wyglądaliśmy samolotu ze szkoczkami spadochronowymi. A potem poszliśmy na grochówkę.

Ewelina Płatek
Agnieszka Sałańska
Monika Walczak9.10.2017r.

Dzień Papieski
Idźmy naprzód z nadzieją6.10.2017r.

„Przestań marzyć, zacznij działać!”

W dniu 6 października 2017 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole panią Martynę Sobczyk – podróżniczkę i wolontariuszkę, która spotkała się z uczniami II i III klas gimnazjum, aby zarazić młodych ludzi pozytywnym myśleniem oraz zainspirować ich do działania i pokonywania własnych słabości. Pani Martyna pokazała, w jaki sposób w codziennym życiu łączy swoje pasje: podróże, sport i pomaganie innym ludziom.
„Do czego dążysz w swoim życiu? Jakie masz marzenia? To, co Ci opowiem, może Cię zaskoczyć, ale . . . Wszystko to możesz mieć na wyciągnięcie ręki! Jeśli jest cokolwiek, co wydaje Ci się, że jest barierą dla Ciebie, to już Ci mówię – ta bariera to Twoje myślenie. Zacznij od małych kroków każdego dnia. Zmieniaj stopniowo swoje myślenie, a zobaczysz, jak bardzo zmieni się Twoje nastawienie do życia oraz rzeczy, które były dla Ciebie wcześniej nierealne.„
Tymi słowami pani Martyna na swoim blogu „Life is a gift” zachęca do przewartościowania swojego dotychczasowego życia, pokonywania swoich ułomności, wiary we własne siły, a przede wszystkim – do pomagania innym ludziom, dzielenia się z nimi swoim szczęściem i dawania cząstki siebie drugiemu człowiekowi. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze, uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści prelegentki, zadawali wiele pytań, a na zakończenie pożegnali panią Martynę brawami w podziękowaniu za wspólnie spędzony czas.

Iwona Szymańska9.10.2017r.

Lekcja profilaktyki

W ramach realizacji Szkolego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego 2 października 2017 r klasa Va wraz z pedagogami szkolnymi wybrała się do Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii na montaż słowno – muzyczny pt. „Nałogi – droga donikąd”. Spotkanie poprowadził pan Jacek Dewódzki, muzyk, gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów zespołów: Dżem, Big Cyc, Patchwork, Revolucja. Przy gitarowych brzmieniach rockowych nasi uczniowie mogli wysłuchać treściwego przekazu, dotyczącego wszelkiego typu uzależnień. Prowadzacy w ciekawy, czasem nawet humorystyczny sposób opowiadał o zagrożeniach, które stają się coraz większym problemem społecznym wśród dzieci i dorosłych. Jak wiemy różne są przyczyny sięgania po używki. Pewne jest, że często rujnują nasze zdrowie bądź odbierają życie. Nie zawsze jednak uświadamiamy sobie, że odbierają też nam wolność i to nie tylko w aspekcie prawnym. Ograniczają naszą wolę i możliwość podejmowania samodzielnych, nie podyktowanych narkotycznym, alkoholowym czy innym uzależnieniem, decyzji. Przestrzegał przed konsekwencjami uzależnienia, przy okazji wspominając Ryszarda Riedla, kompozytora i wokalistę Dżemu, który stracił życie w młodym wieku, przez nałóg narkotykowy. Pan Jacek razem z towarzyszącym mu gitarzystą rockowym p. Andrzejem Paprotem przypomnieli przeboje Dżemu, takie jak „Naiwne pytania” czy „Whisky”.
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii i Gminna Komisja d.s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaprosili muzyków mając nadzieje, że taka właśnie relacja najlepiej trafi do młodzieży. A główne przesłanie, że nałogi to droga donikąd zostanie z nimi na zawsze.

Dorota Adamska
Beata Płatek30.09.2017r.

Dzwonek na obiad
w roku szkolnym 2017/2018

Chcielibyśmy Państwa serdecznie zaprosić do udziału w trwającej od 1 września 2017r. już IV edycji programu pn.„Dzwonek na obiad” w roku szkolnym 2017/18, w ramach którego rodzice uczniów z rodzin bardziej potrzebujących ubiegają się o dofinansowanie szkolnych obiadów. Program ten realizowany jest przez Fundację „Być Bardziej”, która w ten sposób przyczynia się do zniwelowania problemu niedożywienia dzieci i młodzieży w Polsce. Program ten objęty został patronatem honorowym: Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i wszystkich Kuratorów Oświaty w Polsce.
Fundacja „Być Bardziej” powstała pod koniec 2012r. Najważniejszym naszym celem jest walka z niedożywieniem wśród najmłodszych. W ostatnich trzech edycjach przy współpracy ponad 600 szkół udało nam się łącznie zebrać w akcji konkursowej „Grosz do grosza” 175 525,09 złotych, co pozwoliło nam na sfinansowanie ponad 35 105 obiadów (przy średniej cenie obiadu: 5zł) dla naszych podopiecznych. Pragniemy dziś zaprosić Państwa do dalszego udziału w tworzeniu społecznego programu pn. „Dzwonek na obiad”.
Chcemy, aby kolejne dzieci mogły otrzymywać dodatkowy ciepły posiłek. Do 6 października 2017r. (termin został przesunięty) będziemy przyjmować wnioski aplikacyjne o finansowanie dożywiania. Uczniów z rodzin potrzebujących do naszego programu zgłosić mogą nauczyciele, pedagodzy lub rodzice poprzez wypełnienie internetowo i odesłanie na adres Fundacji wypełnionego wniosku wraz z załącznikami. Szczegóły ubiegania się o dofinansowanie posiłków dla uczniów wraz z wnioskiem aplikacyjnym można znaleźć w Vademecum stypendysty na www.dzwoneknaobiad.pl
Formularz zgłoszeniowy

Prezes Fundacji „Być Bardziej”
ks. Andrzej Sikorski28.09.2017r.

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W dniu dzisiejszym uczniowie Szkoły Podstawowej w Baniosze już po raz drugi uczcili Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
W związku z tym, podobnie jak w roku ubiegłym, uczniowie klasy 7b zorganizowali patrole egzaminacyjne, które krążyły po całej szkole sprawdzając znajomość tabliczki mnożenia u uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, a nawet rodziców, którzy przychodzili odebrać swoje pociechy po zajęciach. W efekcie w szkole aż roiło się od prawdziwich Ekspertów Tabliczki Mnożenia.
Dziesiejszy dzień był więc doskonałą okazją do nadrobienia „tabliczkowych zaległości” po wakacjach, a także świetnej zabawy :)

Anna Zięba27.09.2017r.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W środę 27 września uczniowie klas IV–VII szkoły podstawowej oraz II–III gimnazjum wybierali swoich przedstawicieli w Samorządzie Uczniowskim.
W wyniku demokratycznych wyborów przewodniczącym w roku szkolnym 2017/2018 został Mikołaj Ogrzywalski z klasy IIIb gimnazjum, jego zastępcą – Mateusz Dworzecki z klasy IIIa gimnazjum, a sekretarzem – Frydetyk Kaczorek z klasy VIIa szkoły podstawowej.
Życzymy wielu sukcesów oraz satysfakcji z podejmowanych działań.

Joanna Rostalska
Anna Zięba
Iwona Szymańska22.09.2017r.

Sztafetowe biegi przełajowe

Takich zawodów żaden nauczyciel nie pamięta! To był prawdziwy i ekstremalny bieg przełajowy. Zawodnicy biegali po błocie i w strugach deszczu. Kto się przewrócił . . . wstawał i biegł dalej.
Czwartek 21 września 2017r. na długo pozostanie w naszej pamięci. W gminnych biegach sztafetowych naszą szkołę reprezentowały cztery zespoły i wszystkie znalazły się na tzw. pudle.

SZKOŁA PODSTAWOWA
1. Wiktoria Udenyi
2. Karolina Bartkowska
3. Wioleta Karaluch
4. Julia Czarnecka
5. Nicole Kozicka
6. Joanna Sobieraj
7. Karolina Golańska
8. Marika Wasiak
9. Aleksandra Borowiecka
10. Anna Karaluch
11. Zuzanna Daszkiewicz
Dziewczęta wywalczyły II miejsce!

1. Bartłomiej Bieniak
2. Łukasz Bławdziewicz
3. Damian Wosztyl
4. Karol Dąbrowski
5. Kacper Olszewski
6. Filip Tobolski
7. Adrian Drożdż
8. Mikołaj Rozum
9. Bartosz Zulczyk
10. Mateusz Grzegorczyk
11. Dawid Modelski
12. Patryk Jaskólski
Chłopcy ukończyli sztafetę na III miejscu!

GIMNAZJUM
1. Wiktoria Badowska
2. Daria Adamska
3. Natalia Szywała
4. Agata Bogumił
5. Klaudia Pacuszka
6. Ilona Bednarczyk
7. Amelia Pindelska
8. Aleksandra Piwek
9. Natalia Budek
10. Karolina Zientarska
Dziewczęta zajęły III miejsce!

1. Grzegorz Kaczyński
2. Krzysztof Świątek
3. Mikołaj Ogrzewalski
4. Kacper Soćko
5. Adrian Styczyński
6. Konrad Wosztyl
7. Gabriel Szymański
8. Alan Niziński
9. Mateusz Dworzecki
10. Szymon Bartosik
Chłopcy wywalczyli II miejsce!

Wszystkim zawodnikom gratulujemy i podziwiamy hart ducha!

Nauczyciele
wychowanie fizycznego19.09.2017r.

Brązowy medal!

We wtorek 19 września br. na Stadionie Miejskim w Górze Kalwarii odbyły się Mistrzostwa Gminy w PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT.
Z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem naszą szkołę reprezentowały następujące gimnazjalistki:
1. Agata Bogumił – kapitan kl. IIB
2. Karolina Zientarska kl. IIIA
3. Aleksandra Piwek kl. IIIA
4. Martyna Zaręba kl. IIIB
5. Daria Adamska kl. IIA
6. Weronika Guza kl. IIA
7. Małgorzata Sasanka kl. IIB
8. Wiktoria Badowska kl. IIA

Dziewczęta zajęły III miejsce. Gratulujemy!
W listopadzie – piłka koszykowa, trzymamy kciuki!

Katarzyna Fornal
Beata Płatek15.09.2017r.

Bezpieczna droga do szkoły

13 września odwiedzili naszą szkołę policjanci z piaseczyńskiej komendy wraz z ogromnymi, ale sympatycznymi maskotkami – mrówkami. Zaciekawieni pierwszo i drugoklasiści wzięli udział w pogadance i prezentacji multimedialnej na temat „Bądź bezpieczny na drodze”.
Policjanci przypomnieli uczniom podstawowe przepisy ruchu drogowego dla pieszych i rowerzystów, sposoby zachowanie się w środkach transportu oraz zagrożenia wynikające z bycia niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Mrówki wręczyły dzieciom kamizelki odblaskowe, opaski oraz odblaskowe breloczki do przypięcia na plecak lub tornister. Dzięki takim elementom odblaskowym, uczniowie staną się lepiej widoczni dla kierowców w nadchodzącym okresie jesienno–zimowym.

Na drodze zawsze jesteśmy ostrożni i uważni.

Beata Świątkiewicz15.09.2017r.

Pokazowy trening piłi siatkowej

12 września 2017 roku dwie klasy szóste i przedstawiciele klas piątych wzięli udział w pokazowym treningu piłki siatkowej. Trenerem głównym był Łukasz Kadziewicz – zawodnik grający na pozycji środkowego; reprezentant Polski, dwukrotny olimpijczyk oraz wicemistrz świata z 2006 roku. Wspierała go Joanna Kaczor reprezentantka Polski, grająca na pozycji atakujacej. Brązowa medalistka Mistrzostw Europy 2009, dwukrotna mistrzyni Polski. Pan Łukasz jest jednym z założycieli Akademii Siatkówki Kadziewicz Siezieniewski Dobrowolski. Pokaz odbył się na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Brześcach i miał na celu zaszczepić pasję i miłość do piłki siatkowej oraz umożliwić kolejnym podopiecznym rozpoczęcie treningów w naszej gminie. Prezentowane ćwiczenia, wykonane także przez naszych uczniów, pokazały, że można przeżyć piękną przygodę wiążąc życie z tym sportem. To świetna forma spędzania wolnego czasu.

Beata Płatek
Katarzyna Fornal
Dorota Adamska9.09.2017r.

47. Rajd Południowego Mazowsza


Program rajdu:

23.09.2017 r. (sobota)
14.30 – zbiórka drużyn turystycznych przy PSP nr 2 w Warce
Przejazd autokarem do Julianowa koło Czachówka
Przejście trasą leśną do Chynowa (około 6 km)
Spotkanie uczestników rajdu na terenie Zespołu Szkolno–Przedszkolnego im. Kornela Makuszyńskiego w Chynowie
Pokazy z zakresu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach
Ciepły posiłek – grochówka
22.00 – cisza nocna

24.09.2015 r. (niedziela)
7.30 – śniadanie, porządkowanie sal
9.30 – Msza Święta w kościele w Chynowie
10.30–11.30 – gawęda historyczna na temat historii kościoła i Chynowa.
12.00 – spotkanie ze strażakami OSP w Chynowie.
13.00 – zakończenie rajdu, wręczenie dyplomów.
13.30 – odjazd uczestników do Warki

Koszt uczestnictwa w rajdzie wynosi 12zł. W ramach wpisowego uczestnicy otrzymają:
–znaczek rajdowy;
–przejazd autokarem do Julianowa;
–zwiedzanie Chynowa;
–spotkanie z ciekawymi ludźmi;
–punkty na OTP;
–kurs pierwszej pomocy

Szczegółowe informacje i zapisy u pana Roberta Michoty.
Liczba miejsc ograniczona!!!4.09.2017r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
klas starszych

4 września o godz. 11.00 oficjalnie i uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2017/18. Głównymi bohaterami tego wydarzenia byli uczniowie klas szóstych, którzy pod kierunkiem pań: Katarzyny Fornal, Beaty Płatek i Eweliny Płatek przygotowali program artystyczny. Nasi artyści przypomnieli, że „był taki wrzesień, kiedy dzieci polskie nie usiadły w szkolnych ławkach, zamiast dzwonka, usłyszały huk armat, świst pocisków i wybuchy bomb”. 1 września 1939 roku o świcie wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu – rozpoczęła się II Wojna Światowa. Zauważyli, że obecni uczniowie bez lęku mogą przystąpić do swoich szkolnych zadań. Pożegnali słoneczne wakacje i w żartobliwej formie przedstawili szkolne życie. Na zakończenie uroczystości Pan Dyrektor Dariusz Słapek życzył wszystkim udanego nowego roku szkolnego. Następnie uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

Beata Płatek
Katarzyna Fornal
Ewelina Płatek4.09.2017r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
klas młodszych

„Najlepiej razem, najlepiej razem
Cieszyć się książką, piosenką, obrazem
I z przyjacielem dzielić każdą swoją myśl,
Najlepiej razem, zawsze razaem tak jak dziś.”

Dnia 4 września 2017 roku uczniowie klas trzecich przygotowali program artystyczny witając swoich młodszych kolegów i kolezanki w nowym roku szkolnym 2017/2018.
Uroczystość rozpoczął pan dyrektor witając zebranych gości, księdza Roberta Pękackiego, pana Wojciecha Fornala – przewodniczącego komisji oświaty, pana Jana Wysokińskiego – Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria.
Pięknym recytacjom towarzyszyły radosne piosenki oraz miła i serdeczna atmosfera. Już za 10 miesięcy znowu będą wakacje. Naszym uczniom życzymy wielu sukcesów w nauce oraz wzorowych postaw społecznych.

Alicja Leszczyńska
Joanna Ociesa30.08.2017r.

Rozkład jazdy autobusu szkolnego
w dniu 4 września 2017r.

Przywozy:
8.10 – Szymanów, Solec
9.20 – Szymanów, Solec
9.40 – Tomice, Kąty

Odwozy:
12.30 – Kąty
12.15 – Szymanów, Solec25.08.2017r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
4 września 2017r.

Klasy 0–III szkoły podstawowej

8.30 – Msza Święta
9.30 – Rozpoczęcie w szkole

Klasy IV–VII szkoły podstawowej
i II–III gimnazjum

10.00 – Msza Święta
11.00 – Rozpoczęcie w szkole11.08.2017r.


Administracja i moderacja strony: Anna Zięba Napisz do mnie