Szlak Santiago de Compostela.
Celem projektu było m.in.: zachęcenie młodzieży do aktywnego wypoczynku w otoczeniu pięknej przyrody, w zmaganiu się z warunkami pogodowymi i z samym sobą.
Santiago de Compostela jest hiszpańskim miasteczkiem z przepiękną katedrą w stylu romańskim, w której znajduje się grób św. Jakuba. Miejsce to jest celem kultu i wielu pielgrzymek. Do Santiago de Compostela prowadzi wiele dróg z różnych miejsc naszego kontynentu, są one oznakowane muszlami przegrzebka. Na szlakach św. Jakuba spotykają się ludzie różnych wyznań religijnych, również ateiści; to droga dla każdego. Jest to szlak, który buduje jedność Europy.
Uczennice realizując cele projektu korzystały z różnych źródeł wiedzy geograficznej, również rozmawiały z osobami, które wędrowały do Santiago. Wiktoria, Marysia i Wiktoria nie zastanawiały się, czy warto wyruszyć na szlak – bo odpowiedź dla nich jest oczywista.
Problemem dla dziewczyn było: „którędy do Santiago de Compostela?”. Ostatecznie wybrały dwie drogi: jedną z portugalskiego miasta Porto, a drugą z francuskich Pirenejów tzw. drogę francuską. Dlaczego? – zapytajcie je sami, z przyjemnością porozmawiają i podzielą się zdobytą wiedzą.
Miejsce startu – zależy od Was, jak również Wy sami ustalacie ile kilometrów dziennie pokonacie. Przygotowując się do tej wyprawy koniecznie obejrzyjcie filmy, które polecają uczestniczki projektu: „Ślady stóp”, „Jeden dzień w Europie”, „Pielgrzymka do Santiago de Compostela” oraz przeczytajcie: „Na szlaku do Composteli” , „Droga do Santiago de Compostela”, „Droga na koniec świata”.
Uczniowie biorący udział w projekcie:
Wiktoria Anuszewska
Wiktoria Kabala
Maria Sierszuła
Opiekun:
Anna Mirkowska