W roku szkolnym 2015/2016
nasza szkoła bierze udział w konkursie

Innowacyjna Szkoła.

Od października do kwietnia czeka nas
szereg zadań do wykonania:

1. Spotkanie ze specjalistą ds. bezpieczeństwa systemów komputerowych. Pogawędka nt. bezpieczeństwa korzystania z Internetu i zakazu kontaktów z nieznajomymi w Sieci (szczególne zwrócenie uwagi na przekazanie swoich danych, adresu, zachęty do spotkania).

2. Stworzenie i prowadzenie przez okres nie krótszy niż 3 miesiące szkolnego bloga, gdzie zamieszczane będą informacje dotyczące życia klasy/szkoły. Wpisy na blogu zamieszczać powinni zarówno uczniowie jak i nauczyciele.

3. Cykl lekcji, na których wykorzystywana będzie tablica interaktywna oraz różne metody aktywizujące uczniów. Lekcje powinny być prowadzone na różnych przedmiotach. Efektem jest powstanie spójnych, szkolnych materiałów edukacyjnych.

4. Filmik nasza „TIKi klasa„. Przygotowanie przez klasę/szkołę filmu video (4-10 minut) pokazującego praktyczne zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w życiu klasy/szkoły na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Film powinien zostać zamieszczony na stronie szkoły/serwisie youtube/ Vimeo itp.

5. Czy nasza szkoła/nauczyciele/uczniowie jest gotowa na korzystanie z programu „Cyfrowa szkoła”? Do jakich zadań używasz komputera/tabletu? Czy jesteś gotowy korzystać z e-podręcznika?

6. TIKowa gazetka szkolna. Przygotowanie multimedialnej gazetki szkolnej na wybrany temat związany z życiem klasy/szkoły. Gazetka powinna być wykonana z wykorzystaniem narzędzi informacyjno-komunikacyjnych (można skorzystać, np. z Junior Media).

7. Szkolny dzień TIK. Zorganizowanie w szkole/ klasie dnia poświęconego korzystaniu z technologii informacyjno–komunikacyjnych. Podczas, którego można: wystąpić z przedstawieniem „mały TIK”, prezentacją na temat bezpieczeństwa w Sieci, jak korzystać z gier edukacyjnych.

8. Teatrzyk „mały TIK” Opracowanie i przedstawienie kilkuminutowego wystąpienia pokazującego w jaki sposób zastosowanie technologii informacyjno–komunikacyjnych na lekcjach zwiększa ich efektywność.

9. Bezpieczeństwo dzieci w Internecie – konwersatorium, case study.

10. Szkolne mistrzostwa w grach edukacyjnych.

Za wykonanie tych zadań odpowiedzialni są
głównie uczniowie klasy 2b gimnazjum pod opieką
pani Moniki Walczak i Anny Zięby.

Trzymacje za nas kciuki!!!


Poniżej relacjonować będziemy najważniejsze przedsięwzięcia związane z wykonywaniem poszczególnych zadań.


9.05.2016r.

Mamy tytuł
Innowacyjnej Szkoły!!!


24.03.2016r.

Ostatnie zadanie wykonane!!!

W marcu grupa realizująca projekt edukacyjny „Multimedia pod rekę ze sztuką” nagrali filmik pt.„Nasza TIKi klasa”

Film można obejrzeć również za pośrednictwem serwisu www.youtube.com

Jest to już ostatnie zadanie wieloetapowego konkursu „Innowacyjna Szkoła”, które w tym roku szkolnym mieliśmy okazję realizować.

Teraz czekamy tylko na wysokie noty i upragniony tytuł Innowacyjnej Szkoły dla naszej placówki :)


9.03.2016r.

Szkolny dzień TIK

Zbliżamy się już do końca w realizacji naszych zadań konursowych.
We wtorek 8 marca zogranizowaliśmy w szkole dzień TIK. Jest to już nasze przedostatnie zadanie.
W ramach obchodów szkolnego dnia TIK odbyły się trzy główne przedsięwzięcia:

1) Przeprowadziliśmy zajęcia na temat bezpiecznego korzystania z Internetu dla uczniów klasy 3b szkoły podstawowej.

2) Uczniowie oddziału przedszkolnego wysłuchali przeczytanej przez nas bajaki. Jednakże tym razem czytaliśmy nie tradycyjne z ksiązki, a innowacyjnie – z tabletów, czytników ebooków i smartfonów.

3) Uczestniczyliśmy w innowacyjnej lekcji matematyki, podczas której mogliśmy używać telefony komórkowe do rozwiązywania quizów oraz wykonywania ćwiczeń.


24.02.2016r.

mały TIK
„W krainie Beznetlandii”

Dnia 24 lutego 2016 roku w naszej szkole odbyły się szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji mieliśmy okazję zaprezentować nasz teatrzyk pt. „W krainie Beznetlandii”.

Zachęcamy do obejrzenia filmu:

oraz galerii zdjęć:


22.02.2016r.

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

W dniu 22 lutego 2016 roku przeprowadziliśmy zajęcia dla uczniów klasy 3a szkoły podstawowej na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Zajęcia te zostały zrealizowane w ramach tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkół w Baniosze.
Na początku zajęć, po wstępnej pogadance na temat tego, kto i w jaki sposób używa komputera i Internetu, klasa została podzielona na cztery pięcioosobowe grupy. Każda z nich miała za zadanie wykonanie plakatu, którego głównym tematem będzie jedno z pytań: „Do czego używamy Internetu?”, „Do czego można używać komputera?”, „Do czego używamy telefonu komórkowego?” oraz „Co możemy robić w Internecie?”.
Następnie trzecioklasiści obejrzeli trzy filmy edukacyjne z serii „Owce w sieci”. Po każdym odcinku przeprowadziliśmy pogadankę na temat poruszony w filmie, prowadzącą do sformułowania puenty obejrzanej bajki:
1) Nie należy bezkrytycznie wierzyć we wszystko, co się przeczytało w Internecie;
2) Nie należy nawiązywać kontaktu z nieznajomymi osobami spotykanymi w Internecie i absolutnie nie należy przenosić takich znajomości do świata rzeczywistego (umawiać się z nimi);
3) Nie należy zamieszczać w Internecie zbyt wielu informacji dotyczących tego gdzie się mieszka, jakie przedmioty posiada się w domu ipt.

Uczniowie szkoły podstawowej bardzo chętnie uczestniczyli w przeprowadzonych zajęciach. W nagrodę za to otrzymali pamiątkowe kolorowanki oraz naklejki.


21.12.2015r.

TIKowa gazetka szkolna
Gimpress 2b

Gimpress 2b już gotowy. W dniu 20 grudnia zakończyliśmy pracę nad grudniowym wydaniem TIKowej gazetki szkolnej, w której zamieściliśmy relacje z życia klasy, z przygotowań do świąt i kiermaszu, który z tej okazji odbył się w naszj szkole.
Po opublikowaniu gazetki w serwisie Junior Media oraz zamieszczeniu jej na gazetce ściennej w korytarzu szkolnym wysłaliśmy sprawozdanie do jury konkursu.


Gimpress online

Pobierz gazetkę w formacie pdf

Czekamy teraz na ocenę :)


21.12.2015r.

Kolejne 10 punktów na naszym
koncie konkursowym!!!

Z radością informujemy, że za zadanie związane z organizacją i przeprowadzeniem Szkolnych Mistrzostw w Grach Edukacyjnych zdobyliśmy kolejne 10 punktów :)

Jesteśmy z siebie dumni!!!


11.12.2015r.

Szkolne Mistrzostwa w Grach Edukacyjnych

W dniu 9 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół w Baniosze odbyły się Szkolne Mistrzostwa w Grach Edukacyjnych przeprowadzone przez uczniów klasy 2b gimnazjum pod opieką p. Anny Zięby i p. Moniki Walczak. W mistrzostwach wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej, którzy zostali podzieleni na cztery grupy wiekowe. Najmłodsi walczyli o tytuł MISTRZA DODAWANIA, uczniowie klas drugich szkoły podstawowej konkurowali w kategorii MISTRZ ODEJMOWANIA. O tytuł MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA mogli się ubiegać uczniowie klas trzecich, a wśród uczniów klas czwartych został wyłoniony MISTRZ DZIAŁAŃ PAMIĘCIOWYCH.
Podczas mistrzostw zostały wykorzystane gry matematyczne udostępnione przez serwis www.matzoo.pl. Ze względu na bardzo dużą liczbę zgłoszonych uczestników, na przełomie listopada i grudnia gimnazjaliści przeprowadzili eliminacje, które miały na celu wyłonienie najlepszych, którzy następnie wzięli udział w drugim etapie konkursu. Finał odbył się w środę 9 grudnia w pracowni komputerowej, a uroczyste rozdanie nagród, dyplomów i medali dla mistrzów odbyło się w piątek, 11 grudnia na sali gimnastycznej.

Wśród nagrodzonych znaleźli się:

Klasa I szkoły podstawowej
I miejsce i tytuł MISTRZA DODAWANIA zdobyli Marcel Waligóra i Sebastian Burny
II miejsce – Zofia Nowak
III miejsce – Kosma Stolarski i Bartosz Szymczak

Klasa II szkoły podstawowej
I miejsce i tytuł MISTRZA ODEJMOWANIA zdobył Mikołaj Mroszczyk
II miejsce – Aleks Niziński
III miejsce – Amelia Posiewka

Klasa III szkoły podstawowej
I miejsce i tytuł MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA zdobyły Łucja Burna i Aleksandra Borowiecka
II miejsce – Filip Tobolski
III miejsce – Jakub Siudy

Klasy IV–VI szkoły podstawowej
I miejsce i tytuł MISTRZA DZIAŁAŃ PAMIĘCIOWYCH zdobyli Antonii Łyżwa i Zofia Szmytrowska
II miejsce – Alan Niziński
III miejsce – Bartłomiej Bieniak i Weronika Guza

Zwycięzcy mistrzostw otrzymali własnoręcznie przygotowane przez uczniów gimnazjum medale oraz dyplomy za zajęcie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w każdej z kategorii.

Zadanie wykonane
liczymy na kolejne 10 punktów :)



6.12.2015r.

V Ogólnopolski Zlot Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów

Udział w V Ogólnopolskim Zlocie Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów był kolejnym działaniem na drodze do uzyskania certyfikatu w konkursie „Innowacyjna Szkoła”, do którego przystąpiliśmy w tym roku szkolnym. Spotkanie entuzjastów nowoczesnych technologii, które wkraczają zdecydowanym krokiem do polskich szkół, owocowało w propozycje najbardziej kreatywnych i nowoczesnych rozwiązań w nauczaniu. Oprócz wykładów odbyły się także warsztaty, będące źródłem inspiracji na prowadzenie lekcji z zastosowaniem najlepszych i najnowszych rozwiązań technologicznych.
Świat nieubłaganie ulega przeobrażaniu, a z nim również szkoła, dla której nie ma już odwrotu od nowoczesności, dlatego robimy wszystko, by nasza szkoła była placówką edukacyjną na miarę XXI wieku.


Tym razem w trakcie Zlotu poruszone zostały m.in. następujące zagadnienia:
– jak montować i edytować filmy szkolne
– e–funkcja bilbioteki szkolnej
– zalety mobilnej edukacji
– szkolne cyberbezpieczeństwo
– interaktywne języki obce
– Joomla! w szkole

Anna Zięba
Monika Walczak


6.12.2015r.

Kolejne 10 punktów na naszym
koncie konkursowym!!!

W ostatnik tygodniu nasz blog, który systematycznie prowadzimy już od miesiąca, został wysłany do oceny jury konkursu. No i po raz drugi wykonane przez nas zadanie zostało ocenione na 100%.

Jesteśmy z siebie dumni!!!


28.11.2015r.

Piąte zadanie zaliczone!!!

W ramach konkursu „Innowacyjna Szkoła” równolegle z uczniami intensywnie pracują nauczycielki: p. Anna Zięba i p. Monika Walczak.
Podsumowaniem ich pracy są wyniki ankiety, która została przeprowadzona w ramach zadania piątego, w pierwszej połowie listopada 2015 roku wśród uczniów i nauczycieli. Jej celem było zebranie opinii na temat tego, czy szkoła/uczniowie/nauczyciele są gotowi na korzystanie z programu „Cyfrowa szkoła”, do jakich zadań używany jest komputer oraz czy nauczyciele są gotowi na korzystanie z e–podręczników. Obie ankiety zostały przygotowane i przeprowadzone w formie elektronicznej (formularz Google) oraz wypełnione online w pracowni komputerowej.

Za przeprowadzenie tych ankiet i opracowanie ich wyników nasza szkoła zdobyła pierwsze 10 punktów!!! :)

Analiza wyników przeprowadzonych ankiet

Obie panie systematycznie zapoznają się również z wiadomościami umieszczonymi na stronie konkursu. i na ich podstawie wykonują ankiety sprawdzające stopień przyswojonych informacji.


4.11.2015r.

Od listopada działa już nasz klasowy blog

Innowacyjna 2b

Zapraszamy do odwiedzania :)


28.11.2015r.

Wystartowaliśmy

Intensywnie pracujemy nad projektem „Innowacyjna Szkoła”. Coraz bardziej się angażujemy. Wspólna praca daje nam wiele zadowolenia. Mamy ciekawe pomysły. Spieramy się, zastanawiamy, poszukujemy, a przed wszystkim dużo śmiejemy, to nam daje poczucie, ze praca może być jednocześnie ciekawą zabawą. Grupa pierwsza dopracowuje scenariusz spektaklu „Mały TIK”, grupa druga jest obecna na swoim blogu –„Innowacyjnej II B”, ma też pomysł na TIKowa szkolną gazetka, a grupa 3 jest w trakcje organizacji szkolnych mistrzostw w grach edukacyjnych.

Dużo się dzieje!


4.11.2015r.

W ostatnim tygodniu października spotkaliśmy się razem z Paniami Moniką Walczak i Anną Ziębą. Podczas tego spotkania podzieliliśmy się na grupy projektowe i każdej przydzieliliśmy zadania.

Grupa 1. „Multimedia pod rękę ze sztuką”
Zadania:
Filmik nasza „TIKi klasa” oraz teatrzyk „Mały TIK”
Członkowie grupy:
                                                  Gabriela Walczyk
                                                  Karol Bogumił
                                                  Aleksandra Szkołut
                                                  Julia Dobrowolska
                                                  Jakub Kur



Grupa 2.
„Co piszczy w sieci”
Zadania:
Stworzenie i prowadzenie bloga klasowego oraz TIKowa gazetka szkolna
Członkowie grupy:
                                                  Karolina Figaszewska
                                                  Karolina Kamińska
                                                  Maciej Zalega
                                                  Katarzyna Pańko
                                                  Rafał Szymański
                                                  Dawid Sibilski
                                                  Mateusz Tomaszewski


Grupa 3 „Interaktywnie zakręceni”
Zadania:
Organizacja szkolnego dnia TIK, zorganizowanie i przeprowadzenie szkolnych mistrzostw w grach edukacyjnych oraz zajęć wśród młodszych kolegów na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie.
Członkowie grupy:
                                                  Jakub Drozdowski
                                                  Aleksandra Michalecka
                                                  Natalia Rzewuska
                                                  Agata Słowik
                                                  Weronika Bendera
                                                  Bartłomiej Jeleń
                                                  Bartłomiej Maliszewski




Administracja i moderacja strony: Anna Zięba Napisz do mnie